Biblioteka


Nowe książki w bibliotece szkolnej😊


"Mała książka – wielki człowiek"


Wystawa starych pocztówek w bibliotece szkolnej.

Jak spędzić przerwę?

Zawsze  ciekawie w bibliotece!

To tutaj wielu uczniów odpoczywa pomiędzy lekcjami, oglądając bajki, filmy fabularne, przyrodnicze, czasem sport. Gry planszowe, wspólne prace plastyczne, zapoznawanie się z wystawami tematycznymi – to tylko niektóre propozycje na ten czas.

W bibliotece podczas przerw jest zawsze gwarno, radośnie i kreatywnie.

Tutaj nuda się nie uda!


Ratownicy czytelnictwa.

Warsztaty plastyczne on-line w świetlicy szkolnej

„Do biedronki przyszedł żuk
W okieneczko puk-puk-puk.
Panieneczka widzi żuka:
„Czego pan tu u mnie szuka” (…)”

Chyba każdy zna ten wiersz Jana Brzechwy. 

29 listopada dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały doskonałą okazję do przypomnienia sobie wierszy: „Żuk”, „Ślimak”, „Stonoga” Jana Brzechwy. Nauczyciele biblioteki szkolnej i świetlicy, wspólnie z panią Marzeną Tadeusz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filia w Oświęcimiu zorganizowały dla uczniów plastyczne warsztaty on-line pt. „Zwierzyniec Pana Brzechwy”. To pierwsze takie warsztaty w świetlicy szkolnej.

Po zapoznaniu się z postacią poety Jana Brzechwy oraz wysłuchaniu wierszy dzieci (pod czujny okiem pani Marzeny w Oświęcimiu oraz opiekunów w sali) wykonały piękne prace. Powstały piękne kolorowe żuki, ślimaki
i stonogi.

Warsztaty on-line tak bardzo spodobały się dzieciom, że niebawem odbędą się kolejne. Tym razem będą to „Zimowe warsztaty plastyczne” – powstaną ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie z panią Marzeną.

Takie warsztaty to doskonały sposób na promocję czytelnictwa  oraz rozwijanie wyobraźni i kształtowanie zdolności manualnych dzieci.

A przede wszystkim do świetna zabawa!

Organizatorzy:

Nauczyciele świetlicy i biblioteki szkolnej

Co tu się działo! Podsumowanie Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych

 

Co roku w październiku na całym świecie obchodzony jest Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. Biblioteka staje się wówczas najważniejszym miejscem w szkole. Tradycje tego święta sięgają końca XX w. To wówczas Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego (International Association of School Libriarianship – IASL) zainicjowało obchody Międzynarodowego Dnia Bibliotek Szkolnych, a od 2008 roku w październiku obchodzimy święto wszystkich bibliotek szkolnych. Tegoroczne obchody odbywały się pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”

Święto weszło także na stałe do kalendarza imprez szkolnych w SP1. Atrakcji było mnóstwo. W akcjach można było uczestniczyć indywidualne lub grupowo.

W planie obchodów znalazły się:

1. Konkurs plastyczny pt. „Moja ulubiona postać z bajki”.

 Cieszył się on dużym zainteresowaniem. Prace konkursowe zostały podzielone na kategorie – praca wykonana ołówkiem lub kredkami, praca wykonana farbami, praca wykonana inną techniką. Jury miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Wszystkie prace cechowały niezwykła staranność, pomysłowość …były po prostu piękne. Dwie prace wyróżniono za szczególne walory artystyczne, ale nagrodzono wszystkich uczestników . Wyniki Jury znane są w bibliotece. Zainteresowane osoby zapraszamy do biblioteki .

 

 

2. Wystawa starej fotografii pt. „Zatrzymane w kadrze”.

Wystawa była prezentowana w bibliotece aż do początku listopada. Cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Wielu uczniów zapoznało się ze zgromadzonymi fotografiami indywidualnie, ale z zaproszenia biblioteki na zajęcia związanie z historią fotografii skorzystało także wiele klas. Stara fotografia to zapis naszej przeszłości, to chwila na refleksję i zadumę, dlatego czas przeznaczony na jej prezentację (przełom października i listopada) nie był przypadkowy.

  

 

 

3.Praca literacka –„Napisz fraszkę lub wiersz o bibliotece”.

Klasa 3a napisała piękny wiersz poświęcony naszej bibliotece. Dziękujemy bardzo. Oto on:

„W bibliotece”

W bibliotece drogie dzieci
czas powoli jakoś leci.
Warto tutaj się zatrzymać
i z książkami poprzebywać.
Czy lektura czy bajeczka,
książek cudnych jest półeczka.
Akcja, humor i przygoda,
tu nieważna jest pogoda.
Bo na jesień warto sobie
wypożyczyć książki obie.
Harry Potter czy Hobbity
obalają wszystkie mity,
że lektura bywa nudna
długa, gruba oraz trudna.
Bo gdy zaczniesz trochę czytać
nie przestaniesz o nie pytać.
To są tylko dwa przykłady
książek, który lubi każdy.
A jest tego dużo więcej,
idź i chwytaj w swoje ręce.
Bo naprawdę warto czytać
i bakcyla tutaj schwytać.
Pani Madzia i Dorotka
chętnie z dziećmi się tu spotka.
Zawsze coś nam podpowiedzą
co tu wybrać nam powiedzą.
Przyjdź i szukaj coś dla siebie
w bibliotece jest jak w niebie.
Ciepło, cicho i przyjemnie,
tutaj każdy smutek blednie.
Wypożyczaj dużo książek,
 niepotrzebny Ci pieniążek.
Będziesz mądry, oczytany
w „Milionerach” więc wygrany!

4. Zabawy, quizy, konkursy.

 Przez cały październik można było uczestniczyć w konkursie „Galimatias
z tytułami” . Spośród prawidłowych odpowiedzi nagrodzono trzy osoby
z najwyższą ilością punktów. Zapraszamy do biblioteki zainteresowane osoby.
Stworzyliśmy wspólnie „Zaczytane drzewo” – każdy mógł powiesić na nim karteczkę z tytułem swojej ulubionej książki. Drzewo „obrodziło” w wiele karteczek.

 

 

5. Akcja „Drzwi do książki”.

W ślad za biblioteką, do której wejście stało się drzwiami do domu Hobbita poszło wiele klas. Brawo! Oto efekty:

 

 

6. Akcja „Przerwa na czytanie”

Uczniowie klasy 1a podczas przerw między lekcjami  w skupieniu słuchali książek, które czytały im Panie Nauczycielki. Cicha, spokojna przerwa z książką to doskonała forma spędzenia wolnego czasu.

 

7. Akcja „Sleeveface – z książką mi do twarzy”.

W bibliotece powstały fotografie – „połączenie czytelnika z książką”. Kreatywność mile widziana? Oczywiście.

 

 

8.Udział dzieci uczęszczających do świetlicy w międzynarodowym projekcie wymiany zakładek: Bookmark Exchange Project 2021.

Do współpracy z nami została wylosowana szkoła w Portugalii. Nasi uczniowie wykonali piękne zakładki dla uczniów z Portugalii. Z niecierpliwością czekamy na przesyłkę z zakładkami od nowych znajomych. Więcej informacji o projekcie  w osobnym materiale.

 

Październik za nami. Przed nami nowe akcje, konkursy, quizy, wystawy. Zapraszamy do biblioteki.
Tutaj nudzić się nie można.

Dziękujemy wszystkim Czytelnikom!

MC, DH

Podsumowanie akcji : „Podaruj książkę bibliotece”

    

W związku z coroczną tradycją obowiązującą w naszej bibliotece, także w tym roku została przeprowadzona akcja: „Podaruj książkę bibliotece”
Przez cały rok szkolny , mimo pandemii i lockdownu nasi uczniowie wraz z rodzicami przekazali 158 wartościowych tytułów. Zakres tematyczny woluminów jest bardzo różnorodny, wobec czego wzbogaciły się wszystkie działy tematyczne naszej biblioteki, m.in. dział pedagogiczny.
Dzięki naszej akcji promujemy czytelnictwo, a poprzez wtórne wykorzystanie lektur również tak ważną obecnie ekologię.


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2021

29 września obchodzony jest Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto zostało ogłoszone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku.

Taka forma lektury ma wiele zalet. Przede wszystkim rozwija wyobraźnię i buduje więzi międzyludzkie. Głośne czytanie trenuje mózg, poprawia krążenie i pomaga zachować równowagę psychiczną.

Akcję tę prowadzimy w szkole od kilku lat. Z wiadomych względów niemożliwe jest spotkanie uczniów w auli. Wzorem roku ubiegłego biblioteka przygotowała materiały do wykorzystania podczas godziny wychowawczej, lekcji języka polskiego lub w trakcie innych zajęć. Uczniowie mogli wysłuchać audiobooków oraz spróbować swych sił w „łamańcach językowych”.
W bibliotece szkolnej od wtorku do czwartku (podczas przerw) również można było słuchać audiobooków.

Akcja szkolna z okazji Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania to doskonała forma promocji czytelnictwa.

Warto czytać!

Z zaczytanymi pozdrowieniami
Biblioteka szkolna


Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych.

W tym roku obchodzony jest pod hasłem: „Baśnie i legendy z całego świata”. Z tej okazji biblioteka szkolna przygotowała szereg akcji i wydarzeń. Każdy Czytelnik znajdzie cos dla siebie – młodszy i starszy, indywidualnie i grupowo.


Oto propozycje:

⦁ Konkurs plastyczny „Moja ulubiona postać z bajki lub baśni’ – konkurs  dla każdego ucznia (niezależnie od wieku) (cały październik).
⦁ Praca literacka – „Napisz fraszkę lub wiersz o bibliotece” – dla uczniów klas nieco starszych (cały październik).
⦁ Wystawa starej fotografii „Zatrzymane w kadrze” – w bibliotece.
⦁ Zabawy, konkursy, quizy – w bibliotece. 
⦁ Akcja „Drzwi do książki” – należy udekorować drzwi do sali lekcyjnej tak, by nasuwały się skojarzenia z konkretną książką ( dla wszystkich uczniów). My już zrobiłyśmy .
⦁ Akcja „Przerwa na czytanie” – podczas jednej przerwy  uczniowie czytają wybraną przez siebie książkę – mogą to zrobić w sali lekcyjnej lub w bibliotece (chętnie ugościmy, oczywiście w miarę możliwości lokalowych).
⦁ Akcja „Sleeve face – z książką mi do twarzy” – w bibliotece będą powstawać zdjęcia, których elementem jest okładka książki, wmontowana w ten sposób, że widoczna jest jako część twarzy lub całej sylwetki.

Wspólna zabawa może być doskonałą formą promocji czytelnictwa. Zachęcamy do świętowania razem z biblioteką.


Biblioteka szkolna 


Komiks  „Rzym kontra Grecja”

 

         Na zakończenie roku szkolnego biblioteka  szkolna otrzymała od uczniów klasy trzeciej piękny prezent. Uczniowie – Nikodem, Tymon, Leon i Szymon wykonali komiks. Nosi on tytuł „Rzym kontra Grecja” i jest pierwszą częścią planowanej całości. Pomysł zrodził się po lekcji dotyczącej komiksów.  Młodzi autorzy wykazali się pomysłowością i cierpliwością oraz umiejętnością pracy w grupie. Świetnie opanowali zasady tworzenia komiksu.

Brawo Chłopaki!

 

Drodzy Czytelnicy – zapraszamy do biblioteki. Poznajcie komiks napisany przez Waszych Kolegów.

 

Pozdrawiamy, Biblioteka


„Znajdziesz mnie w bibliotece”


Biblioteka to magiczne miejsce. Dlaczego?     Zobacz ...


„Pierwsze abecadło” – Wyprawka Czytelnicza
dla każdego Pierwszaka już w szkole

 

Trwa kolejna edycja kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek”.

 Organizatorem kampanii jest Instytut Książki. W tym roku kampania została przygotowana z myślą o dzieciach, które rozpoczynają edukację w szkole podstawowej i stawiają swoje pierwsze kroki w nauce czytania.

„Za sprawą przygotowanej specjalnie dla nich książki chcemy zaprosić pierwszoklasistów do odbycia niezwykłej przygody, jaką jest umiejętność rozpoznawania liter, składania ich w wyrazy i zdania, a w końcu przyjemność czerpana z lektury – tej czytanej przy wsparciu najbliższych, jak i tej odkrywanej samodzielnie” – pisze Organizator kampanii.

„Pierwsze abecadło” to antologia tekstów literackich dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Napisane one zostały przez najwybitniejszych twórców książek dla dzieci. Te wspaniałe książki czekają w bibliotece na swoich nowych właścicieli. „Pierwsze abecadło” otrzyma każdy uczeń klasy pierwszej naszej szkoły. Oby jak najprędzej.

         Oprócz książki Wyprawka Czytelnicza zawiera broszurę pt. „Książką połączeni, czyli uczymy się czytać razem” – to poradnik dla rodziców  i opiekunów podpowiadający, jak wspierać dziecko w nauce czytania, oraz zbiór pomysłów na zabawy dla dzieci i aktywności związane z tekstami z książki. Każdy pierwszoklasista otrzyma również Kreatywny alfabet – plakat z literami do wycinania.

 

Projekt jest całkowicie bezpłatny. Kampania „Mała książka – wielki człowiek” jest realizowana ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, pod honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej i Rzecznika Praw Dziecka.

„Pierwsze abecadło” z pewnością ucieszy każdego Pierwszaka.
A zatem niecierpliwie czekamy na powrót do szkoły.


Witamy Was, drodzy Czytelnicy w nowym roku szkolnym 2020/2021. 

Nowe czasy, nowe zasady. Mamy nadzieję, że niedługo  biblioteka będzie mogła działać jak dawniej. Ale póki co korzystanie z naszych zbiorów musi wyglądać nieco inaczej. 

Oto kilka bardzo ważnych informacji: 

  • Książki z półek podaje bibliotekarz. 
  • Klasy 1-3 mogą korzystać z biblioteki podczas lekcji - zgodnie z grafikiem. Po dzieci, które chcą wypożyczyć książki my będziemy chodzić do klas i z nimi schodzić do biblioteki. Jeśli dziecko tylko oddaje książki może nam je przekazać w sali. 
  • Klasy 4-8 wypożyczają podczas przerw - zgodnie z grafikiem. 
  • Mamy świadomość tego, że przerwy są bardzo krótkie, dlatego wypożyczenia i zwroty lektur oraz innych materiałów w większej ilości, za zgodą Pani Dyrektor, mogą się odbywać podczas lekcji - uczniowie schodzą z uczącym. 
  • Uczniowie mogą również korzystać z biblioteki przed lekcjami i po lekcjach - 5 minut przed przerwą i bezpośrednio po przerwie (po skończonych lekcjach). 
  • W celu uniknięcia dodatkowego tłoku na parterze w godzinach porannych  wypożyczenia na przerwach są możliwe dopiero od 8.45. 



Grafik odwiedzin w bibliotece znajduje się na tablicy obok biblioteki.  
Zamieszczamy go również poniżej. 
Damy radę? No jasne. No bo kto, jak nie my. 

Grafik odwiedzin biblioteki

Czekamy na Was, drodzy Czytelnicy w bibliotece. 
Magdalena Cieślawska, Dorota Hałat 


"Podziel się tym, co czytasz"

         Ilustracja książkowa to niezwykle ważny element w edukacji dzieci. Jest ona rodzajem sztuki, który dzieci rozumieją i lubią. Dzięki niej rozwija się Ilustracja książkowa to niezwykle ważny element w edukacji dzieci. Jest ona rodzajem sztuki, który dzieci rozumieją i lubią. Dzięki niej rozwija się u młodego czytelnika poczucie estetyki i wrażliwość na piękno.  Obcowanie z ilustracją wprowadza dziecko w świat literatury.  

       Taki cel ma akcja czytelnicza zorganizowana przez bibliotekę szkolną -„Podziel się tym, co czytasz”.  Uczniowie klas 1-3 przygotowali ilustracje do książek, które aktualnie czytają lub tych ulubionych.

       Każda praca to małe arcydzieło. Ilustracje wykonano różnymi technikami: – kredkami, pastelami, plasteliną, farbami, kolorowe lub czarno-białe, większe i mniejsze. Jedno je łączy – we wszystkie włożono maksimum zaangażowania i pomysłowości.

      Prace prezentowane w holu szkoły (wejście obok biblioteki) podziwiają uczniowie, pracownicy szkoły oraz rodzice. Akcja „Podziel się tym, co czytasz” to kolejne przedsięwzięcie biblioteki szkolnej, mające na celu kształtowanie kompetencji czytelniczych wśród najmłodszych.

 

Dzieci czytają!
To nas cieszy i jest zachętą do organizowania kolejnych działań. 

Z czytelniczymi pozdrowieniami
Biblioteka szkolna


Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

            ,,Czytanie to najlepszy sposób uczenia się "

                                                                                                                  (A. Puszkin)

                      
             „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” na dobre wpisał się we wrześniowy kalendarz Szkoły. Po raz kolejny stał się udziałem dzieci i młodzieży SP1 w Kętach.

          29 września w ramach akcji uczniowie mieli możliwość wysłuchania opowiadań o tematyce współczesnej, które zostały nagrodzone w Ogólnopolskim Konkursie Literackim  dla dzieci i młodzieży pt. ,,Siedzę w domu i piszę” ogłoszonym przez Fundację „Cała Polska czyta dzieciom”.

           Prace zostały zaprezentowane na kanale YouTube. Czytali je Ambasadorzy Fundacji -Artur Barciś, Teresa Lipowska, Kajetan Kajetanowicz, Jacek Cygan, Antoni Królikowski, Maciej Orłoś, Joanna Racewicz, Anna Czartoryska-Niemczycka.

Nagrania są dostępne na Facebooku Fundacji.

       Akcja „Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania” ma na celu propagowanie idei czytania wśród dzieci i młodzieży, zapoznanie z literaturą oraz uwrażliwienie  młodego Czytelnika na piękno słowa pisanego.

Beata Matyszkowicz
Dorota Hałat
Magdalena Cieślawska
Renata Droździk

Drodzy Rodzice i Uczniowie!
Wszyscy doskonale wiemy, że aktualny czas to nie jest czas ferii. Każdy z nas odczuwa stres, niepokój i lęk. Dlatego warto podejmować takie działania, które będą nas uspokajać i dawać pozytywne emocje. To może być książka - także ta on-line.
Przesyłam Państwu linki do kilku stron, na których znajdują się darmowe bajki do czytania dla najmłodszych, lektury - to dla tych uczniów, którzy nie zdążyli ich wypożyczyć oraz książki on-line dla dorosłych Czytelników.
https://miastodzieci.pl>bajki
https://bajki-zasypianki.pl>bajki
https://czasdzieci.pl>Czytanki
https://www.elfibajka.pl
https://basn.pl>bajki
https://nasze-bajki.pl
bajki do słuchania - bajkowisko.pl
relacje na Instagramie - aktorzy czytają znane bajki
lektury:
https://wolnelektury.pl
Akademia Lektur - You Tube
dla dorosłych Czytelników:
“Ul z książkami” - spotkania z pisarzami on-line (codziennie o 18tej)
https://woblink.com
www.chmuraczytania.pl
https://m.publio.pl>e-booki
Informacje dla Uczniów:
1. W wolnym czasie twórzcie komiksy i krótkie książeczki. Po powrocie do szkoły zrobimy wystawę Waszych prac.
2. Na stronie szkoły będę zamieszczać pytania do Quizu - dla każdego. Notujcie sobie odpowiedzi. Po powrocie do szkoły odbędzie się rozwiązanie Quizu.
3. Rysujcie ilustracje do czytanych książek - zaprezentujemy je wszystkie po powrocie do szkoły.

Moi Drodzy Czytelnicy - Uczniowie!
Jesteście kreatywni - to wiem.
Jeśli macie ochotę i wolny czas - zapraszam do wspólnej zabawy.
Czytajcie, piszcie, rysujcie.

Pozdrawiam wszystkich

Magdalena Cieślawska - bibliotekarz

Pies – nasz wierny przyjaciel

Dlaczego kochamy psy? Dlaczego psy kochają nas? Jakie znamy rasy psów? Na te i wiele innych pytań szukaliśmy odpowiedzi podczas spotkania członków Klubu Czytających Rodzin 18 lutego.  Dzieci przyniosły fotografie oraz maskotki swoich pupili – nie tylko piesków. Opowiadały o swoich zwierzakach z pasją i miłością. Wszystkie fotografie przykleiliśmy
w widocznym miejscu.

Potem nadszedł czas na pracę z tekstem.

Najpierw przeczytaliśmy wiersz – wyliczankę Danuty Wawiłow „Dziwny pies”. Sprawdziliśmy, czy wszyscy zrozumieli przeczytany tekst – dzieci odpowiadały na pytania : Kto miał psa? Co dziwnego miał ten pies? Czego nie chciał jeść pies? O co prosił piesek? Wyjaśniliśmy także znaczenie zwrotu „dobre maniery” oraz magię czarodziejskich słów: proszę, dziękuję, przepraszam. Przypomnieliśmy, jak należy się witać, przedstawiać, dlaczego nie należy przerywać nikomu rozmowy,  jakie są zasady kultury przy stole. Rozmawialiśmy także o tym, że należy szanować ludzi.

Przerywnikiem przed pracą z kolejnym tekstem była zabawa plastyczna - krok po kroku, zgodnie z prezentowaną instrukcją, rysowaliśmy psa. Udało się! Każdy z dumą prezentował swoją pracę.

Kolejnym tekstem, z którym pracowaliśmy był wiersz Wandy Chotomskiej „Kundel”. Podczas słuchania utworu dzieci miały zapamiętać jak najwięcej ras psów. Zadanie było trudne, ale nic to dla  „Jedyneczek”! Z przygotowanych fotografii zwierzaków dzieci wybierały te, które wystąpiły w tekście. Dodatkowym utrudnieniem było dopasowanie podpisu do zdjęcia. I z tym zadaniem dzieci poradziły sobie świetnie.

Na koniec – historia Dżoka. Przeczytaliśmy fragmenty książki Barbary Gawryluk „Dżok – legenda o psiej wierności”. Dzieci  z uwagą i w skupieniu wysłuchały tekstu. Historia krakowskiego pieska wywarła na nich ogromne wrażenie. Obejrzeliśmy także fragmenty filmu dokumentalnego o historii Dżoka (wywarł ogromne wrażenie na rodzicach).

Na koniec – „buszowanie” w zbiorach biblioteki. Wybieranie książek, które dzieci czytają same lub z rodzicami w domu – to nasza tradycja.

Spotkanie, jak zwykle, było pełne dobrej energii.  W marcu czeka nas kolejna wspólna zabawa.

Magdalena Cieslawska


Kreatywne ferie w bibliotece

Jak powstaje rzeźba? Co to jest kolaż? Jakie przygody mają bohaterowie komiksu? Jak zrobić grę?
Na te pytania ( i wiele innych) szukali odpowiedzi uczestnicy kreatywnych zajęć w bibliotece. Każdego dnia było trochę wiedzy i dużo… bardzo dużo twórczej pracy.
Najpierw była rzeźba – teoria i praktyka. Jak wyglądają rzeźby naszych przodków, a jak współczesne prace? O czym musi pamiętać artysta, tworząc dzieło? Było wiele pytań i wiele odpowiedzi. Każdy uczestnik otrzymał figurkę siedzącego człowieka. Należało ją okleić masą papierową i … gotowe. No prawie . Po pomalowaniu farbą prace prezentowały się znakomicie. Pierwszego dnia uczniowie wykonali także prace przestrzenne – takie, na ile wyobraźnia i przygotowane materiały pozwoliły.
Drugiego dnia tematem przewodnim był komiks. Uczniowie dowiedzieli się, kto może być bohaterem komiksu, jakie są rodzaje komiksów, kto je tworzy, jak powstaje plansza komiksowa, jaką rolę pełnią „dymki”. Tyle teorii. Potem znów nadszedł czas na praktykę. Najpierw – krok po kroku – uczniowie wykonali przykładową planszę komiksową. Następnie każdy uczestnik miał za zadanie stworzyć krótką historyjkę komiksową. Zadanie wcale nie było proste, ale kreatywni uczestnicy poradzili sobie z nim świetnie. Na koniec każdy zaprezentował grupie swój komiks. Druga część zajęć poświęcona była kolażowi. Z wycinków kolorowej prasy uczniowie wykonali barwne prace.
Ostatni dzień zajęć cały poświęcony był grom. Uczestnicy samodzielnie wykonali plansze do gry w „warcaby” i „kółko i krzyżyk” – każdy zabrał je do domu. Ostatnim zadaniem było wymyślenie i zrobienie gry. Zadanie trudne, ale bardzo kreatywne. Powstały gry planszowe, labirynty zręcznościowe, „piłkarzyki”. Wszystkie zostaną wykorzystane w bibliotece..
Nie było czasu na nudę. Było sporo śmiechu, dobrej zabawy i … bałaganu. Cóż, inaczej się chyba nie da.
Kreatywne ferie w bibliotece to dobra zabawa. To również solidna porcja dodatkowej wiedzy i nowych umiejętności.


Magdalena Cieślawska

SPOTKANIE Z PISARZEM ŁUKASZEM DĘBSKIM

            3 grudnia Szkoła Podstawowa Nr1 w Kętach i działający w niej Klub Czytających Rodzin „Jedyneczki” gościli pisarza, poetę literatury dziecięcej Łukasza Dębskiego.

            Spotkanie było nagrodą dla Klubu w Konkursie na najciekawsze spotkania Klubów. Uczestniczyli w nim członkowie Klubu, uczniowie, Rodzice, Wychowawcy oraz Dyrekcja szkoły. Wszyscy bawili się świetnie. Wiersze – czytane przez Gościa – wymagały skupienia małych słuchaczy. Całe spotkanie  było rozmową pisarza z dziećmi – mnóstwo pytań (najróżniejszych), zagadek oraz konkurs. A na koniec każdy uczestnik otrzymał autograf Pana Łukasza Dębskiego.

            Spotkanie z pisarzem to świetna promocja czytelnictwa.

 

Członkowie Klubu Czytających Rodzin

„Jedyneczki” świętowały Dzień Pluszowego Misia

26 listopada członkowie Klubu Czytających Rodzin „Jedyneczki” świętowali Dzień Pluszowego Misia.  W pierwszej części spotkania dzieci i rodzice zapoznali się z prezentacją zawierającą informacje o historii powstania pierwszego pluszowego misia. Były także misiowe zagadki, odczytanie i omówienie wiersza Michała Rusinka „Miś”, opowiastka ruchowa „Leśne misie” (pantomima odegrana przez dzieci) oraz prezentacja książki „Dziadek i niedźwiadek” Łukasza Wierzbickiego. Na koniec – prace manualne. Dzieci, z małą pomocą rodziców, wykonały misiowe opaski z papieru.W drugiej części spotkania -  integracja sensoryczna. Dzieci, pod fachowym okiem jednej z mam, z ogromną radością i zapałem testowały przyrządy do ćwiczeń w sali rewalidacyjnej.Jak zwykle było gwarnie, radośnie i …za krótko. Na szczęście widzimy się niebawem.

Magdalena Cieślawska

Wszyscy kochamy misie

„- Jaki dziś dzień? – zapytał Puchatek.
- Dziś - odpowiedział Prosiaczek.
Na to Puchatek:
- To mój ulubiony dzień”.
„Kubuś Puchatek”

         Jak co roku w bibliotece szkolnej uczniowie świętowali „Dzień Pluszowego Misia” – ulubiony dzień misiów i nie tylko.

Było trochę informacji historycznych, sporo zagadek sprawdzających znajomość bajek oraz wiersz Michała Rusinka „Miś”. Uczniowie dowiedzieli się, co to jest pantomima i z sukcesem spróbowali swych sił w tej formie przekazu artystycznego. Na koniec – trochę prac ręcznych. Z pasków papieru -  używając kredek, nożyczek i kleju – dzieci wyczarowały cudowne „misiowe” opaski. Prezentowały się w nich znakomicie.

Jak zwykle było trochę nauki, trochę zabawy. Ukochane misie towarzyszyły uczniom podczas całych zajęć. Chyba im się podobało.

„- Kubusiu, jak się pisze MIŁOŚĆ?

- Prosiaczku, MIŁOŚĆ się nie pisze,

MIŁOŚĆ się czuje.”

„Kubuś Puchatek”

My czujemy.

Magdalena Cieślawska

Klub Czytających Rodzin „Jedyneczki” nagrodzony

W ramach programu Rodzinne Czytanie.pl  Fundacji „ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom” w Szkole Podstawowej nr 1 im św. Jana Kantego od 12 marca 2019 roku działa Klub Czytających Rodzin „Jedyneczki”.

„Klubowe spotkania z książką dla Rodzin są okazją do promowania regularnego czytania dzieciom wartościowej literatury, miejscem, gdzie można wymienić się wrażeniami, wiedzą i konkretnymi lekturami. Jest to też okazja do pełnych wrażeń wspólnie spędzonych chwil, gdy Rodzice są blisko dzieci i pielęgnują sposób spędzania czasu, który ma niezwykle duży wpływ na rozwój i wychowanie najmłodszych.” (http://www.rodzinneczytanie.pl/o-klubach)

Członkowie – rodzice i dzieci – spotykają raz w miesiącu, by wesoło i mądrze spędzić popołudnie. Zawsze jest wspólne czytanie książek - ze Złotej Listy oraz polecanych przez Klubowiczów – „(…) które  uczą dzieci czegoś dobrego, pobudzają do refleksji lub śmiechu, doskonalą język, rozwijają wyobraźnię, przynoszą dobre wzorce zachowań – życzliwości, uczciwości, mądrości, odwagi (….)” (Cała Polska czyta dzieciom)

Z radością i dumą informujemy, że „Jedyneczki” zostały
nagrodzone  w Konkursie na najciekawsze spotkania
Klubów Czytających Rodzin.
Znalazły się w gronie czterech najlepszych Klubów w kraju.

 

Nagrodą w Konkursie jest spotkanie  ze znanym autorem książek literatury dziecięcej, który odwiedzi Klubowiczów. Spotkanie odbędzie się w SPnr 1.

Informacje o działalności Klubu Czytających Rodzin „Jedyneczki” – opis spotkań oraz zdjęcia znajdują się na:

www.sp1.edukacja.kety.pl

www.facebook.com/calapolskaczytadzieciom

www.RodzinneCzytanie.pl

Członkiem Klubu można zostać w każdym momencie. Serdecznie zapraszamy. Informacje szczegółowe – w bibliotece szkolnej.

Magdalena Cieślawska

A na przerwie…

To nic, że przerwa jest taka krótka.

To nic, że trochę ciasno.

To w bibliotece podczas przerwy można poczytać książkę lub czasopismo, wybrać grę i spróbować w niej swoich sił, ułożyć puzzle, zbudować wieżę lub coś dziwacznego z klocków. Są tacy, którzy spotykają się tu, by wspólnie powtórzyć wiadomości przed lekcjami lub zwyczajnie porozmawiać. Zawsze można coś fajnego narysować – kartkę i kredki każdy dostanie. Jeśli akurat jest jakiś konkurs lub akcja – obowiązkowo należy wziąć w nich udział.  Zdarza się i tak, że chętnych do spędzenia przerwy w bibliotece jest tylu, że trzeba szukać wolnego kawałka podłogi. Czasem można posłuchać audiobooka, oglądnąć bajkę lub film przyrodniczy, albo … mecz polskich siatkarzy.

Biblioteka powinna być miejscem popularyzacji nie tylko czytelnictwa,
ale także rozwijania wyobraźni i kreatywności.
Mamy nadzieję, że tak właśnie jest.

Mamy tę moc … czyli Dzień Postaci z Bajek z w bibliotece

 

Co to jest bajka a co to morał?

Co łączy „Księgę dżungli”, „Zwierzogród”, „Herkulesa” i  „Krainę Lodu”?

Kim był Walt Disney?

            Z okazji Dnia Postaci z Bajek od 5 do 8 listopada uczniowie – podczas zajęć w bibliotece - bawili się i poszerzali swoją wiedzę o bajkach. Przygotowane zadania wymagały sprytu, koncentracji i świetnej znajomości bajek. Trzeba było ułożyć puzzle, dopasować bohaterów do właściwych bajek, zmierzyć się z zagadkami a także rzucać do celu. Nagrodą za aktywny udział w zajęciach były gromkie brawa dla każdej drużyny – tej zwycięskiej i wszystkich pozostałych.

            We wtorek 5 listopada uczniowie udowodnili, że „mają tę moc” … i odwagę. Podczas przerwy zgromadzili się tłumnie w bibliotece, by śpiewać piosenki z filmowych ekranizacji bajek. Wybrzmiały takie przeboje jak: „Pół kroku stąd” z „Vaiany”, „Kolorowy wiatr” z „Pocahontas”, „Miłość” z „Króla Lwa”, i „Mam tę moc” z „Krainy Lodu”.  Oj działo się!

Po co nam bajki? Dzięki nim uczymy się, czym jest dobro i zło, oraz tego, że każdy czyn ma swoje konsekwencje, poznajemy sens przyjaźni i siłę wyobraźni.

Magdalena Cieślawska

Jesienni Kałużyści
spotkanie Klubu Czytających Rodzin „Jedyneczki”

Kolejne spotkanie dzieci i rodziców kęckich „Jedyneczek” miało miejsce 29 października w bibliotece szkolnej. Tym razem tematem przewodnim była jesień. Była zabawa, wspólne czytanie i prace plastyczne.

Na początek – projekcja bajki „Jesień – malarka”. Dzięki niej łatwiej było omówić kolorystykę jesieni i cechy charakterystyczne tej pory  roku. A potem była praca z wierszami. Z tym trudnym zadaniem „Jedyneczki” poradziły sobie znakomicie. Była to wspólna praca dzieci i rodziców. Jako pierwszy był „Kapuśniaczek” Juliana Tuwima – omówienie treści,  namalowanie „kapuśniaczka” i „dorosłego” deszczu. Ciekawostką była prezentacja wiersza w wersji migowej (PJM). Dzieci z uwagą wysłuchały informacji dotyczących zastosowania tego języka. Rodzice, jak zwykle, pięknie czytali dzieciom przygotowanie teksty. Kolejne wiersze – „Kałużyści” i „Jesienią” Danuty Wawiłow – to wesoła praca z neologizmami.  Po omówieniu wierszy, było wspólne szukanie  takich słów w treści oraz próba tworzenia nowych. Na finał pracy z wierszami – zespołowa praca rodzinna – znalezienie nowego zakończenia wiersza (oczywiście z użyciem neologizmów).

Nadszedł czas na odpoczynek. Dzieci obejrzały bajkę „Skarby jesieni” i, podobnie jak jej bohaterowie, z dumą prezentowały przyniesione skarby. Z kolorowych liści, kasztanów, jarzębiny i traw powstały piękne jesienne dekoracje.

Zabawa była świetna (znalazł się czas również na układanie puzzli i klocków). Jak zwykle czas minął zbyt szybko. Cóż, trzeba poczekać do listopada na kolejne spotkanie…

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych na spotkania Klubu Czytających Rodzin „Jedyneczki”. Informacje szczegółowe można uzyskać w bibliotece szkolnej.


Kampania „Mała książka – wielki człowiek” – książka dla każdego pierwszaka

W ostatnich dniach października każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał pakiet książek („Pierwsze czytanki dla…”, „Książką połączeni…”). Tym samym szkoła wzięła udział w pilotażowym projekcie Instytutu Książki, który jest skierowany do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych województwa małopolskiego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej czytelnictwo:  „Mała książka – wielki człowiek”.

            Akcja społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka oraz o roli książek w zrównoważonym rozwoju dziecka. Realizowana jest
w mediach tradycyjnych (telewizja, radio), Internecie (wielki-czlowiek.pl, media społecznościowe) oraz w przestrzeni miejskiej (citylighty). W tym roku ambasadorami kampanii zostało znane małżeństwo aktorów: Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski.

            Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której od grudnia 2017 r. młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę „Pierwsze wiersze dla…”. Kolejnym etapem kampanii  jest projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do jednej
z 5200 bibliotekę w całej Polsce biorących udział w projekcie otrzyma wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą: książkę, a także Kartę Małego Czytelnika. Trzeci etap kampanii, którego rozpoczęcie w skali ogólnopolskiej planowane jest na wrzesień 2020 r. będzie skierowany do dzieci rozpoczynających edukację w szkołach podstawowych.

            Pierwszoklasiści z „Jedynki”  książki odebrali w bibliotece szkolnej –miejscu, które już świetnie znają i często odwiedzają. Nowe książki sprawiły im ogromną radość – na pewno będą świetną pomocą w stawianiu pierwszych kroków
w  samodzielnym  czytaniu.

 (W tekście wykorzystano materiały opracowane przez Instytut Książki)


Dlaczego nie warto być niegrzecznym?

24 września „Jedyneczki” spotkały się pierwszy raz po wakacyjnej przerwie. Było jak zwykle wesoło i gwarno. Na początek oglądnęliśmy kreskówkę pt. „Kubuś - wakacje”. Potem dzieliliśmy się swoimi wspomnieniami. Dzieci dumnie prezentowały wakacyjne pamiątki.
Wspominaliśmy lato – animacja do wiersza Danuty Wawiłow „Lato” była wstępem do rozmowy na temat wiersza. Dyskusja naprowadziła nas temat zachowania i emocji (radość, złość, smutek, ciekawość). Okazało się, że świetnie potrafimy je rozpoznawać.
Literackim dopełnienie omawianej tematyki były:

- „Ballada o królewnie, która na wszystko kręciła nosem” Wiery Badalskiej - przeczytana pięknie przez Rodziców. „Jedyneczki” bezbłędnie odczytały morał;

- Fragment „Pinokia” Carlo Collodi – dzieci analizowały zachowanie bohatera, rozpoznając przyczynę jego wydłużającego się nosa;

Klubowicze świetnie poradzili sobie także z kolejnym zadaniem. Należało uważnie przeczytać tytuły i wnikliwie przyjrzeć się okładkom książeczek „Franklin ma zły dzień” i „Franklin się rządzi’ Paulette Bourgeois i spróbować odgadnąć treść.

Na finał – teledysk do piosenki „Cała Polska czyta dzieciom”, prezentujący magiczny świat, jaki otwierają przed nami książki.

W drugiej części spotkania była wspólna zabawa – „Stary niedźwiedź mocno śpi” i „Rolnik sam w dolinie”.

Jak zwykle było nam się trudno rozstać. Na szczęście kolejne spotkanie już niedługo.

Można do nas dołączyć w każdym momencie.       Zapraszamy.