Klasy 1-3


ŚLUBOWANIE KLAS 1

Przyrzekamy uczyć się pilnie.

Przyrzekamy szanować wszystkich,

którzy pracują w szkole po to,

aby nam było w niej dobrze.

Będziemy się starali być

dobrymi kolegami i koleżankami.

Będziemy przyjaciółmi roślin i zwierząt.

Chcemy swoją nauką i zachowaniem

sprawiać radość rodzicom i nauczycielom

oraz naszej ojczyźnie – Polsce.

 

14 października 2021 roku 72 dzieci z klas pierwszych złożyło uroczyste przyrzeczenie i stało się pełnoprawnymi uczniami Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach.

Ceremoniał ślubowania poprzedzony był słowno-muzycznym programem artystycznym.

Dzieci zostały pasowane na ucznia przez panią dyrektor Ewę Sedeńko. Pamiątkowe Akty pasowania na ucznia wręczyła im z kolei pani wicedyrektor Renata Droździk.

Po zakończonej uroczystości dzieci z wychowawcami udały się do sal lekcyjnych. Czekały tam na nie upominki, przygotowane przez Trójki Klasowe Rodziców.

Ślubowanie uczniów klas pierwszych to bardzo ważne wydarzenie, które na stałe wpisało się w kalendarz uroczystości w naszej szkole. Wszystkie jego elementy, m.in. założenie biretów, pasowanie ogromnym ołówkiem, otrzymanie Aktów pasowania i upominków zawsze budzi w dzieciach wiele emocji. I tak było również tym razem: pozytywne emocje, niezapomniany dzień…

 

Katarzyna Puchała

REPORTERZY Z KL 3 A NA TROPIE WIOSNY

 

Jak co roku w marcu nadeszła wiosna. Tym razem nie witano jej radośnie. Nie było topienia marzanny, kolorowych gaików, radosnych śpiewów i pełnych wiosennych kwiatów dekoracji w szkole. Reporterzy z klasy 3a dostrzegli jednak jej zwiastuny i je dla nas udokumentowali: pierwsze kwiaty rozkwitające w przydomowych ogródkach, w parkach i na łąkach, pierwsze zielone listki na gałęziach drzew i budzące się do życia łąki.

Zapraszamy do obejrzenia galerii naszych prac

Klasa ID w księgarnii

                13 lutego 2020 roku uczniowie klasy I d odwiedzili księgarnię „Tu czytam”  w Kętach, aby wziąć udział w warsztatach czytelniczych.

                Dzieci, wprowadzone w magiczny świat księgarni poprzez wysłuchanie książki „Zaginiona księgarnia” Katie Clapham, poznały wartości, których warto w życiu się trzymać: koleżeństwo, przyjaźń, współdziałanie w osiąganiu wspólnych celów, dobre zachowanie. 

                Uczniowie chętnie wzięli udział w dyskusji, co nam daje czytanie, jakie emocje w nas wzbudza, jak powstają książki i kim jest księgarz.

                Dużo pozytywnych wrażeń dostarczyła dzieciom zabawa, podczas której wyszukiwały na regałach książki, sprzedawały i kupowały je.

Ciekawie przeprowadzone spotkanie z pewnością zachęci pierwszoklasistów do częstych wizyt w księgarni oraz wpłynie na zainteresowanie czytelnictwem.

Małgorzata Wolas

Klasy II d oraz III b w Teatrze Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej

 12 listopada klasy II d oraz III b udały się do Teatru Lalek „Banialuka” w Bielsku-Białej, aby obejrzeć przedstawienie pt. „Robinson”.

     Robinson Crusoe z utworu Daniela Defoe jest dzielnym, żądnym przygód żeglarzem, którego morze kieruje na bezludną wyspę. Bohater uczy się żyć na nowo, odkrywa ile ma siły i odwagi. Jednak myśl o powrocie do cywilizacji wciąż mu towarzyszy i dlatego wciąż podejmuje próby wydostania się z wyspy. 

     Bohater spektaklu pt. „Robinson” również znalazł się na bezludnej wyspie, ale nie podczas prawdziwego sztormu lecz przez chorobę, w wyniku której zapadł w sen. Dzięki potędze wyobraźni przenosi się na kolorową wyspę. Spotyka tam zadziornego Kozła Barnabę, mówiącą ludzkim głosem Papugę Polly i oczywiście... Piętaszka. Jego wyspa zapełnia się egzotycznymi krabami, wielobarwnymi motylami i wreszcie świetlikami, które tak pięknie potrafią rozjaśnić noc. W chwilach gdy czuje się samotny i zagubiony mieszkańcy wyspy pocieszają go i pomagają mu oswoić strach. Robinson pragnie wyzdrowieć i powrócić do bliskich. Wysyła w świat komunikat: „S.O.S.! RATUNKU ROBINSON NA WYSPIE CHCE DO DOMU”. I jak to w bajkach bywa Robinson nie tylko odnajduje drogę do domu, ale i klucz do tego, jak cieszyć się z najprostszych, codziennych rzeczy. Każdy może się czasem poczuć jak Robinson, zwłaszcza kiedy jest smutny, samotny lub chory. Jednak z każdej wyspy można się wydostać i wrócić do domu. I o tym opowiadał właśnie ten spektakl.
     Niesamowitość bezludnej wyspy podkreślała piękna oprawa plastyczna oraz ciekawe lalki, maski i nastrojowa, tworzona również na żywo muzyka. Małym widzom bardzo podobało się obejrzane przedstawienie, które było pełne magii i baśniowości.

 Joanna Kołodziejczyk
Agnieszka Babiuch
Maria Dziedzic

Kampania „Mała książka – wielki człowiek” – książka dla każdego pierwszaka

W ostatnich dniach października każdy uczeń klasy pierwszej otrzymał pakiet książek („Pierwsze czytanki dla…”, „Książką połączeni…”). Tym samym szkoła wzięła udział w pilotażowym projekcie Instytutu Książki, który jest skierowany do wszystkich uczniów klas pierwszych szkół podstawowych województwa małopolskiego. Projekt realizowany jest w ramach ogólnopolskiej kampanii społecznej promującej czytelnictwo:  „Mała książka – wielki człowiek”.

            Akcja społeczna „Mała książka – wielki człowiek” przypomina o korzyściach wynikających ze wspólnego, rodzinnego czytania już od pierwszych miesięcy życia dziecka oraz o roli książek w zrównoważonym rozwoju dziecka. Realizowana jest
w mediach tradycyjnych (telewizja, radio), Internecie (wielki-czlowiek.pl, media społecznościowe) oraz w przestrzeni miejskiej (citylighty). W tym roku ambasadorami kampanii zostało znane małżeństwo aktorów: Tamara Arciuch i Bartłomiej Kasprzykowski.

            Kampania została przygotowana w związku z ogólnopolską akcją, w ramach której od grudnia 2017 r. młodzi rodzice na oddziałach położniczych otrzymują wyjątkowe Wyprawki Czytelnicze: książkę „Pierwsze wiersze dla…”. Kolejnym etapem kampanii  jest projekt skierowany do dzieci w wieku przedszkolnym. Każdy przedszkolak, który przyjdzie z rodzicem do jednej
z 5200 bibliotekę w całej Polsce biorących udział w projekcie otrzyma wyjątkową Wyprawkę Czytelniczą: książkę, a także Kartę Małego Czytelnika. Trzeci etap kampanii, którego rozpoczęcie w skali ogólnopolskiej planowane jest na wrzesień 2020 r. będzie skierowany do dzieci rozpoczynających edukację w szkołach podstawowych.

            Pierwszoklasiści z „Jedynki”  książki odebrali w bibliotece szkolnej –miejscu, które już świetnie znają i często odwiedzają. Nowe książki sprawiły im ogromną radość – na pewno będą świetną pomocą w stawianiu pierwszych kroków
w  samodzielnym  czytaniu.

 

(W tekście wykorzystano materiały opracowane przez Instytut Książki)
Magdalena Cieślawska