Opis pomnika.

Pomnik powstał dla upamiętnienia 500-setnej rocznicy bitwy pod Grunwaldem. Posadowiony na schodkowej podstawie kolumnowy cokół pomnika zdobią herby: Polski - orzeł w koronie oraz Litwy - Pogoń . Jego górną część przypominającą basztę wieńczy figura Matki Boskiej z Dzieciątkiem. W dolnej części podstawy znajduje się granitowa tablica z wykutym i pozłoconym napisem:

1410 - 1910
Królowo Korony Polskiej
módl się za nami!
W pięćsetną rocznicę
zwycięstwa oręża
polskiego pod Grunwaldem
postawiło
miasto Kęty.

Przedstawiona w lekkim kontrapoście postać kobiety z dzieckiem na lewej ręce i berłem w prawej, była w średniowieczu szczególnie popularnym wyobrażeniem Madonny, łączącym funkcje kultowe, ze świeckim ideałem kobiecego piękna i macierzyństwa. Taka właśnie późnogotycka maniera rzeźby. Pięknej Madonny", jest genezą figury kęckiego pomnika. Postać ubrana jest w wysoko przepasaną tunikę i bogato udrapowany płaszcz spięty pod szyją zapinką. Głowę o pięknych, klasycznych rysach twarzy z opadającymi na plecy długimi włosami, zdobi lekka korona. Dzieciątko, też w tunice, siedzi na lewym przedramieniu matki. Swoja prawą dłoń opiera na piersi, a w lewej trzyma kulę ze złotym krzyżykiem - symbol władzy nad światem. Kolumnowy cokół pomnika wykonano z żółtawego piaskowca karpackiego, a figurę wykuto w jasnym drobnoziarnistym wapieniu pińczowskim.