Świetlica


Spektakl "Wiosna, ach to ty!"

Recyklingowe igraszki

Wycieczka do centrum nauki i zabawy „Bajka Pana Kleksa”

Spektakl „W Wesołej Krainie Jana Brzechwy”

Akcja Żonkile w SP nr 1

Warsztaty z scrapbookingu.

Warsztaty z rysunku i animacji

Razem z Grupą - kolejny projekt z Grupą Kęty S.A.

Bal ostatkowy w świetlicy.

Grudzień w świetlicy.

Tańcowała igła z nitką...

Listopad w świetlicy szkolnej.

Spotkanie z piłkarzem w świetlicy

Warsztaty z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Kęty Podlesie

Postacie z ulubionych bajek - konkurs prac plastycznych.

Październik w świetlicy szkolnej.

Dzień Poczty Polskiej w świetlicy szkolnej.

Warsztaty z Młodzieżową Drużyną Pożarniczą OSP Kęty Podlesie.

Ogrodnicze eksperymenty.

Spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej.

Premiera spektaklu "Na wesoło"

Spektakl na powitanie wiosny.

Luty w świetlicy szkolnej.

Zabawa karnawałowa w świetlicy

Projekt z Portugalią zakończony 

Jesienią informowaliśmy o naszym udziale w międzynarodowym projekcie wymiany zakładek do książek (Bookmarks Exchange Project) i zaprezentowaliśmy zakładki zrobione przez nas dla portugalskich partnerów projektu. Dzieciom ze szkoły w Trofie bardzo spodobały się nie tylko nasze zakładki, ale również piękne polskie legendy o smoku wawelskim, Lechu, Czechu i Rusie oraz legenda o powstaniu Kęt.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia udało nam się zorganizować spotkanie on-line obu grup. Jakże wielka była radość uczniów z możliwości zobaczenia partnerów projektu, pomachania im  i przeprowadzenia krótkiej rozmowy, do której nasi uczniowie skrupulatnie się przygotowali, ćwicząc wcześniej po angielsku pytania, które chcieli zadać. Dzieci pytały o ilość lekcji w tygodniu, jakich przedmiotów uczą się pierwszaki w Portugalii, czy lubią swoją szkołę, co jedli tego dnia na lunch, jaką mają pogodę…  Dzięki znajomości języka angielskiego obu pań koordynujących projekt - Olivii i Olgi  - rozmowa była ciekawa i o wiele dłuższa, niż pierwotnie zaplanowano.

Na koniec spotkania pani Olivia zaprosiła nas na wirtualny spacer po szkole, pokazała także boisko i piękne słońce na zewnątrz. Tego dnia w Portugalii było 17 stopni J Natomiast w Kętach minus 2 stopnie i zachmurzone niebo.

Po powrocie z ferii zimowych czekały na nas zakładki do książek wykonane przez portugalskie dzieci. Była to miła niespodzianka na początku nowego semestru.

 Olga Onyszkiewicz
Koordynatorka projektu


Zimowe warsztaty plastyczne w szkolnej świetlicy.

Warsztaty "Zwierzyniec Pana Brzechwy"

 

„Do biedronki przyszedł żuk
W okieneczko puk-puk-puk.
Panieneczka widzi żuka:
„Czego pan tu u mnie szuka” (…)”

Chyba każdy zna ten wiersz Jana Brzechwy. 

29 listopada dzieci uczęszczające do świetlicy szkolnej miały doskonałą okazję do przypomnienia sobie wierszy: „Żuk”, „Ślimak”, „Stonoga” Jana Brzechwy.
Nauczyciele biblioteki szkolnej i świetlicy, wspólnie z panią Marzeną Tadeusz z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie Filia w Oświęcimiu zorganizowały dla uczniów plastyczne warsztaty on-line pt. „Zwierzyniec Pana Brzechwy”. To pierwsze takie warsztaty w świetlicy szkolnej.

Po zapoznaniu się z postacią poety Jana Brzechwy oraz wysłuchaniu wierszy dzieci (pod czujny okiem pani Marzeny w Oświęcimiu oraz opiekunów w sali) wykonały piękne prace. Powstały piękne kolorowe żuki, ślimaki i stonogi.

Warsztaty on-line tak bardzo spodobały się dzieciom, że niebawem odbędą się kolejne. Tym razem będą to „Zimowe warsztaty plastyczne” – powstaną ozdoby bożonarodzeniowe. Wszyscy czekają z niecierpliwością na kolejne spotkanie z panią Marzeną.

Takie warsztaty to doskonały sposób na promocję czytelnictwa  oraz rozwijanie wyobraźni i kształtowanie zdolności manualnych dzieci.

A przede wszystkim do świetna zabawa!


Przedstawienie ,,Na grzyby czas”

W listopadzie  2021 w świetlicy szkolnej odbyło się przedstawienie pt. ,,Na grzyby czas”. W przedstawieniu  brali udział chętni uczniowie z kl. 2a , 2b ,3a i 3b.Spektakl obejrzały dzieci  uczęszczające do świetlicy. Bohaterami widowiska są dwie dziewczynki – Ida i Ania , które wybrały się na grzyby. Towarzyszą im mówiące drzewa, Muchomorek i Borowik, co sprawia, że atmosfera  jest trochę tajemnicza i baśniowa.

 Bogumiła Wójcik


Międzynarodowy Projekt Wymiany Zakładek do Książek

Aktywna Świetlica

Dwa miesiące nowego roku szkolnego za nami. Minęły tak szybko jak wakacje… Jednak wraz z rozpoczęciem roku szkolnego od razu zabraliśmy się do pracy. Ustaliliśmy zasady panujące  w świetlicy, przypomnieliśmy sobie zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, jak i te obowiązujące w szkole. Organizowaliśmy zabawy, które pomogły nam wzajemnie poznać się, gdyż pojawiło się wśród nas wiele nowych twarzy. Chętnie dzieliliśmy się wspomnieniami z wakacji, które uwieczniliśmy na wspólnym plakacie. Pogoda pozwoliła nam aktywnie spędzać czas na szkolnym placu zabaw. Druga połowa września to czas przywitania przez nas kolejnej pory roku. Z tej okazji wykonaliśmy piękne postacie Pani Jesieni oraz liczne jesienne dekoracje, które przyozdobiły naszą świetlicę. Podczas obchodów Dnia Grzyba nauczyliśmy się rozpoznawać podstawowe grzyby i poznaliśmy ich znaczenie dla przyrody. Po zdobyciu tej wiedzy „wybraliśmy się” na grzybobranie i wykonaliśmy makietę z różnego rodzaju grzybami. Uczniowie świetlicy wzięli również udział w projekcie „Drzwi do książki” organizowanym przez bibliotekę szkolną.

We wrześniu  i październiku obchodziliśmy wiele dni nietypowych, które wniosły jeszcze więcej uśmiechu i radości w naszą świetlicową codzienność. Znalazły się wśród nich: Dzień Marzyciela, Światowy Dzień Pierwszej Pomocy, Dzień Kropki, Dzień Fryzjera, Dzień Emotikona, Europejski Dzień Języków Obcych, Dzień Jabłka, Dzień Głośnego Czytania, Dzień Chłopaka, Dzień Uśmiechu, Światowy Dzień Zwierząt, Międzynarodowy Dzień bez Przemocy, Europejski Dzień Ptaków, Dzień Poczty Polskiej i Dzień Znaczka Pocztowego, Światowy Dzień Drzew, Dzień Kodowania, Dzień Gier Planszowych, Dzień Owoców i Warzyw, Dzień Kundelka.

Zachęcamy do obejrzenia zdjęć  z naszych świetlicowych zajęć :)

Luty w świetlicy

W lutym uczniowie uczęszczający do szkolnej świetlicy mieli wiele możliwości, by zaprezentować swoje zdolności artystyczne i talent plastyczny.

Z okazji Walentynek wykonali piękne serduszka z czerwonej tkaniny, serduszkowe zwierzątka i kartki walentynkowe.

W ramach świąt nietypowych obchodziliśmy Dzień Niedźwiedzia, uczniowie obejrzeli film edukacyjny i wykonali sylwetki różnych gatunków niedźwiedzi metodą wyklejania kuleczkami z bibuły. Z okazji Dnia Pizzy każdy mógł wykonać z kolorowego papieru swoją ulubioną pizzę. Obejrzany w Światowy Dzień Wieloryba film o świecie podwodnym zainspirował nas do wykonania makiety oceanu z kolorowymi rybkami, muszlami, rafą koralową i oczywiście wielorybami. Praca nad „oceanarium” w kartonowym pudełku tak bardzo spodobała się dzieciom, że w kolejnym tygodniu stworzyły kolorową motylarnię w drewnianej skrzynce. W Międzynarodowy Dzień Kota obejrzeliśmy film „40 ciekawostek o kotach” . Ku naszemu zaskoczeniu okazało się, że koty wcale nie lubią mleka, a ich ocieranie się o nasze nogi nie jest przejawem kociej miłości do człowieka, lecz oznaczaniem swojego terenu :) A ponieważ koty lubią bawić się kłębkami włóczki, na następnych zajęciach uczyliśmy się robić kolorowe wełniane pompony. Kolejnych ciekawych informacji dostarczył nam film edukacyjny „Największe drapieżniki lądowe Europy”, przedstawiający warunki życia i gatunki dinozaurów. Stał się on również inspiracją dla dzieci, by w Dzień Dinozaura wykonać z papieru i masy solnej figurki tych prehistorycznych drapieżników.

Mali architekci mieli również okazję zaprezentowania swoich umiejętności, tworząc zimowe miasto z kartonu oraz wioskę Indiańską.

Turniej szachowy na świetlicy.


W pierwszej połowie lutego postanowiliśmy zorganizować „Turniej szachowy” w świetlicy szkolnej. Zainspirowały nas umiejętności dzieci, zarówno tych początkujących, jak i tych bardzo dobrze radzących sobie. Rywalizowały pomiędzy sobą dzieci z klas pierwszych, kolejną grupę tworzyli uczniowie z klas drugich i trzecich. Jak wiadomo, jest to gra wymagająca skupienia, myślenia, opracowywania strategii. Można się jednak przy tym dobrze bawić, co można było zauważyć, patrząc na twarze uśmiechniętych  dzieci.  Nie chodziło o wyłonienie zwycięzcy, ale o dobrą zabawę, sprawdzenie swoich umiejętności, a co najważniejsze, nabycie umiejętności pogodzenia się z porażką po przegranej. Każdy z uczestników nagrodzony został słodkim poczęstunkiem.


Zgłębiamy tajemnice prądu!

 

            Jakiś czas temu w naszej świetlicy szkolnej odbyły się zajęcia mające na celu poznanie zasad działania i przepływu prądu. Jak się okazało, dzieci posiadają naprawdę dużą wiedzę  w tym temacie! Nasi wychowankowie przyznali, że sami często majsterkują w domu z rodzicem lub dziadkami i takie zajęcia są źródłem ich fantastycznej wiedzy.

            W trakcie zajęć uczniowie utworzyli koło i „puścili iskierkę”, czyli zwykły uścisk dłoni, który płynął od jednej osoby do drugiej. Taka zabawa miała na celu poznanie zasady zamkniętego obwodu, który jest niezbędny do tego, aby popłynął prąd. Zajęcia obejmowały także projekcję filmu, utworzenie obwodu z wydrukowanych zdjęć kabli, żarówek i baterii. Co więcej, teoretyczna wiedza zdobyta podczas wcześniejszych ćwiczeń pomogła dzieciom na koniec połączyć kable, baterię, włącznik i żarówkę, a tym samym utworzyć obwód i sprawić, by zaświeciło się światełko. Niektórym zajęło to naprawdę niewiele czasu!

            W najbliższym czasie czekają nas w świetlicy kolejne zajęcia z poznawania tajników prądu, a  zdjęcia dokumentujące nasze zgłębianie wiedzy pojawią się już wkrótce!


Dzień Makaronu w „Kuchcikowie”

            Dnia 25.10.2019r. obchodziliśmy Światowy Dzień Makaronu. W ramach naszego cyklu „Kuchcikowo”, świetlica zamieniła się na chwilę w mini – kuchnię, a nasi podopieczni w małych szefów kuchni.

            Jasnym jest, że każdy zna potrawy z makaronu, które można przygotować w domu. Tym razem chcieliśmy pokazać dzieciom, że makaron to nie tylko dania z sosami. Zapoznałyśmy uczniów z wszelkimi rodzajami makaronów, a także obejrzeliśmy film o powstawaniu tego przysmaku. Dzieci dowiedziały się, że jeszcze niedawno, makaron robiło się samodzielnie w domu, i że zwyczaj ten powoli wraca do polskich kuchni. Od teorii przeszliśmy do czynów i razem przygotowaliśmy pyszną sałatkę z ugotowanego wcześniej makaronu i ogólnodostępnych warzyw. Dzieci, zachęcone poznanymi smakami, obiecały powtórzyć taką sałatkę w domu J



Świętujemy Dzień Poczty Polskiej!

            Nie każdy zapewne wie, że 18 października zapisany jest w kalendarzu jako Dzień Poczty Polskiej. Z tej właśnie okazji, podopieczni naszej świetlicy zaznajomili się ze specyfiką pracy na poczcie, a także przypomnieli sobie, jak adresować listy, paczki i inne przesyłki. Dzieci podjęły też próbę napisania listu formalnego do Burmistrza Kęt.  Obchodom Dnia Poczty Polskiej na świetlicy towarzyszyło także niezwykłe spotkanie! Naszą świetlicę odwiedziły pracownice Oddziału Poczty Polskiej przy ul. Sobieskiego w Kętach. Zaproszone Panie zapoznały dzieci z tajnikami swojej pracy, a także przybliżyły im obowiązki każdego listonosza. Podarowały także puste blankiety do wysyłania przesyłek i paczek, aby każde dziecko mogło poćwiczyć wypełnianie tych właśnie formularzy.

            Nasi podopieczni byli bardzo zaciekawieni i z widocznym zafascynowaniem słuchały opowieści Pań. W podziękowaniu, dzieci wręczyły gościom piękny jesienny wieniec oraz nagrodziły Panie gromkimi brawami.


Gra terenowa na świetlicy

            W środę, 16.10.2019 r., w naszej świetlicy odbyła się gra terenowa, zatytułowana „Ukryty skarb”. Gra ta została zorganizowana w ramach Europejskiego Tygodnia Kodowania i sprawiła naszym podopiecznym mnóstwo radości, ale i wysiłku.

            Zadaniem dzieci było odnaleźć ukryty w szkole skarb. Dzięki zakodowanym wiadomościom i informacjom uczniowie musieli odkryć miejsca, w których ukryte były kolejne wskazówki w drodze do odnalezienia skarbu. Zagadki poległy na odczytaniu wiadomości zapisanej alfabetem Morse’a, w kodzie „GA-DE-RY PO-LU-KI” lub ukrytej wśród wersów w książki..

            Cała zabawa okazała się świetnym sposobem na spędzenie przedpołudniowego czasu, ale także na rozwijające kreatywności uczniów. Dzieci poradziły sobie z zadaniami świetnie – z pewnością to powtórzymy!


„Kuchcikowo” na świetlicy, czyli promujemy zdrowe jedzenie :)

Czy zdrowe jedzenie może być pyszne? Czy zdrowe jedzenie jest trudne do przyrządzenia? Czy zdrowe jedzenie jest drogie? Na te i jeszcze wiele innych pytań postaraliśmy się odpowiedzieć podczas niedawnych zajęć na świetlicy. Zajęcia te tym razem miały na celu promowanie wśród podopiecznych naszej świetlicy owsianki, w związku z dniem tego produktu, który miał miejsce 10 października.

            Oprócz wiadomości o tym, czym tak naprawdę jest owsianka, przypomnieliśmy sobie także zasady zdrowego żywienia – omówiliśmy piramidę żywienia oraz kwestię sportu w życiu każdego człowieka. Później zaznajomiliśmy się bliżej z owsianką :) Dzieci dowiedziały się z czym można ją jeść i jak ją przygotować, poznały także pochodzenia tego produktu. Następnie przeszliśmy od teorii do praktyki – każdy z uczniów mógł w szybki sposób i przede wszystkim samodzielnie przygotować sobie porcję owsianki – z jogurtem naturalnym, z orzechami lub z bananem. Nasi podopieczni przekonali się jak łatwo można przygotować sobie zdrowy i szybki posiłek. Niektórzy pierwszy raz w życiu spróbowali owsianki – ale zasmakowali w niej i postanowili przygotować takie śniadanie w domu.


Światowy Dzień Bez Przemocy

 

            Dnia 2. października  w Świetlicy zostały zorganizowane zajęcia na temat przeciwdziałania przemocy. Uczniowie zapoznali się z rodzajami przemocy i samodzielnie stworzyli plakat przedstawiający zachowania niepożądane. Podczas współpracy w grupach, dzieci dowiedziały się jak reagować na przemoc i jak mogą pomóc kiedy są świadkami wyrządzania innym krzywdy. Razem stworzyli też kodeks zachowań, które mają na celu zapobieganie przemocy. Wspólnie zastanawialiśmy się także, jakie działania można nazwać przemocą, i że zawsze należy szukać pomocy u starszych.

            Mamy nadzieję, że nasi wychowankowie zawsze będą pamiętać o zasadach dobrego i życzliwego zachowania, a w sytuacjach zagrożenia przemocą będą potrafili odpowiednio reagować, a także prosić o pomoc.


Wrzesień w świetlicy szkolnej

Nowy rok szkolny w świetlicy szkolnej rozpoczął się od  powitania pierwszoklasistów. Nowi uczniowie zostali poinformowani – a starszym przypomniano - o zasadach obowiązujących na świetlicy oraz  o konieczności zachowania bezpieczeństwa na terenie szkoły i poza nią. 

Kolejne dni upływały na różnorodnych zajęciach dydaktycznych oraz zabawach w świetlicy, w auli i na placu zabaw.

W ramach obchodów  Dnia Dzikiej Fauny i Flory, Dnia Grzyba, Dnia Pierwszej Pomocy oraz ogólnopolskiej akcji „Sprzątanie świata” uczniowie poszerzali swoją wiedzę i rozwijali kreatywność wykonując prace plastyczne z zastosowaniem różnych technik: malowanie, wyklejanie, rysowanie…

Podczas zajęć z  cyklu „Mały Odkrywca” uczniowie wykonywali ciekawe eksperymenty: „lampa lawa”, znikająca moneta i „Jak powstaje dźwięk”?

Uczniowie świetlicy wzięli również udział w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania czytając na głos fragmenty wybranych przez siebie książek.