Zabawki naszych dziadków - spotkanie z Panią etnolog

2020-02-20

Uczniowie klasy 5a wzięli udział w bardzo ciekawych warsztatach przygotowanych przez Muzeum im. A. Kłosińskiego w Kętach. Podczas spotkania wysłuchali interesującej prelekcji Pani etnolog Alicji Skrudlik-Pilch. Dowiedzieliśmy się, że nasi dziadkowie i pradziadkowie mieli inne sposoby na zabawę, na przykład potrafili zagwizdać na liściach czy na trawie:) a swoje zabawki często wykonywali sami, szyli, wystrugiwali, haftowali, malowali. Nasi piątoklasiści byli zaskoczeni, kiedy Pani etnolog opowiedziała, że ruchome, drewniane koniki, klekoczące kolorowe ptaszki na kiju, bączki, szmaciane lalki to były interatywne zabawki w dawnych latach, a do porządku przywołała ich ...pokazowym gwizdem na dwóch palcach, bo tak przecież bawili się ich dziadkowie. W tradycyjnej kulturze ludowej zabawki wykonywano nie tylko z drewna, ale i z gliny, słomy, owoców, skrawków materiałów. Wszystkie były proste w wykonaniu, nie kupowało się ich w sklepie, a  przynosiły dzieciom wiele radości. Uczniowie wykonali jedną z takich zabawek i …. świetnie się bawili. Warsztaty z Panią etnolog pokazały uczniom różnice między ich światem, a dziecięcym światem ich dziadków.