Warsztaty z rysunku i animacji

2023-04-06

We wszystkie marcowe czwartki uczniowie świetlicy uczestniczyli w warsztatach z rysunku i animacji filmowej, prowadzonych przez pana Ryszarda Pudełko, rysownika współpracującego przez wiele lat z bielskim Studio Filmów Rysunkowych, którego zaprosiła do współpracy pani Olga Onyszkiewicz.

Podczas kolejnych spotkań uczniowie poznawali tajniki produkcji filmów animowanych. Dowiedzieli się, jak powstają konstrukcje postaci, ile rysunków trzeba zrobić, by oddać np. ruch ręki jednego bohatera filmu animowanego, jak zachować proporcje postaci i czym jest storyboard. Oglądając filmy animowane z różnych okresów ich produkcji, poczynając od „Reksia” i „Bolka i Lolka”, poprzez „Smerfy” i „Króla Lwa”, a kończąc na najnowszych produkcjach Disneya, mogli przeanalizować różnice między animacją manualną i cyfrową.

Największą radość sprawiało dzieciom wspólne rysowanie z mistrzem. Z wielkim zapałem odwzorowywały znane postacie z bajek, uczyły się, jak ożywiać narysowane przedmioty, ćwiczyły technikę rysowania postaci zwierząt, nakładania koloru i cieniowania. Wszystkie ćwiczenia miały na celu pobudzenie dziecięcej wyobraźni i stworzenie postaci według własnej fantazji. Z tego zadania większość uczestników warsztatów znakomicie się wywiązała, a efektem dziewięciu godzin intensywnej pracy był storyboard, czyli scenopis obrazkowy wymyślony przez dzieci, który podarowały panu Ryszardowi w podziękowaniu za świetne zajęcia.

W ostatnim dniu warsztatów uczniowie otrzymali zadanie odrysowania postaci kota w butach z wiersza Jana Brzechwy: „Na wyspach Bergamutach”. Rezultaty ich pracy twórczej można zobaczyć na zdjęciach. Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z warsztatów.