Święto Patrona Szkoły Święto Patrona Szkoły


2019-10-18

„W zachowaniu postów pilny, w cierpliwości łaskawy, w wierze pomocny,
w miłości gorący, w pokorze niski, w rozmyślaniach Tajemnic Bożych wysoki,
w oczekiwaniu mocny, w wytrzymałości mężny”.

O kim te piękne słowa?
O znakomitym teologu, profesorze i człowieku wielkiego serca,
o Świętym Janie Kantym — wypowiedziane przez Księdza Piotra Skargę.

Październik to miesiąc szczególny w życiu naszej szkoły. Jak wiemy, naszym patronem jest  św. Jan Kanty.  Z tego względu właśnie od początku października podejmowane były różne działania związane z tą niezwykłą postacią. Zorganizowane zostały konkursy: plastyczny dla klas I – III  „Legendy o św. Janie Kantym” oraz wiedzy o św. Janie Kantym dla klas IV – VIII. 
18 października 2019 r. społeczność szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze przed budynkiem szkolnym przy Pomniku Grunwaldzkim oraz w rynku przy Pomniku św. Jana Kantego, a następnie uczestniczyła w uroczystej mszy świętej w kościele pw. św. Małgorzaty i Katarzyny.
Kolejnym punktem obchodów święta była gra terenowa „Opowiem Ci o historii Twojego miasta”. Jej celem było przedstawienie uczniom klas I-III w formie zabawy historii naszej okolicy - przekazanie im podstawowych informacji, zachęcenie do dalszych poszukiwań i badań. Wszystkie ciekawostki w formie quizów, zagadek i opowieści przygotowali dla młodszych dzieci koledzy i koleżanki z klas VI-VIII pod czujnym okiem swoich wychowawców. Wykazali się przy tym wielkim zaangażowaniem, pomysłowością i dociekliwością. Dzieci poznały m. in. Klasztor Reformatów, barkowy Kościół św. Jana Kantego, barokowy Kościół św. Małgorzaty i Katarzyny,  Dom Piechów – typową kęcką zabudowę drewnianą, Muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w Kętach, w którym gromadzone są eksponaty związane z historią i dawnym życiem codziennym Kęt, obelisk Pułkownika Stanisława Królickiego, Gminną Bibliotekę Publiczną. Dowiedziały się także  o powojennej dawnej fabryce włókienniczej założonej przez Franciszka Zajączka, która produkowała wysokiej jakości tkaniny wełniane na rynek krajowy i zagraniczny. Poznały Dom Doktora Dziewońskiego – obecnie budynek przedszkola  - doktor Dziewoński  nocami z latarką w ręku spieszył z pomocą chorym, czasem na wozie, owinięty kożuchem dawał się wieźć do wsi pod Kętami, żeby leczyć najuboższych. Imieniem doktora nazwana została aleja lipowa – ostatni fragment ul. Sobieskiego.  Ciekawostką dla dzieci było również to, że w Kętach było 38 szewców, ta liczność warsztatów pozwoliła nazwać kęczan „kopyciorzami”.
Po grze terenowej zaproszeni goście, nauczyciele i uczniowie zgromadzili się w sali gimnastycznej, gdzie odbyła się część oficjalna i artystyczna uroczystości. Wśród gości, którzy przyjęli zaproszenie, znaleźli się m.in. Dyrektor Zakładu Obsługi Szkół i Przedszkoli Samorządowych p. Renata Stachura, Prezes Oddziału ZNP w Kętach p. Grażyna Flasz, Przewodnicząca Rady Muzeum w Kętach p. Anna Chowaniak,  Dyrektor Domu Kultury w Kętach p. Sylwia Brzozowicz, Dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Kętach p. Agata Szyszka – Mądro, Dyrektor SP nr 2 w Kętach p. Maria Koperska, Dyrektor ZSP nr 3 w Kętach p. Lidia Danek, Dyrektor SPWP nr 8 w Kętach p. Ewa Płonka, Dyrektor SP w Nowej Wsi p. Grzegorz Żak, Dyrektor ZSP w Witkowicach p. Bożena Kubisiak, p. Ewa Nikiel i p. Ewa Orlicka – Bargieł z Zarządu Dzielnicy Stare Miasto oraz emerytowani nauczyciele. 
Występ artystyczny był lekcją historii o św. Janie Kantym. Św. Jan Kanty – profesor filozofii i teologii na Akademii Krakowskiej, patron uczącej się młodzieży. Był perfekcjonistą w byciu wiernym, pokornym, ufnym. Podejmował wysiłek by walczyć z samym sobą, szukał odpowiedzi na pytania „Jak dobrze żyć?”, „Co jest ważne?”, „Jak osiągnąć świętość?”. Możemy uczyć się od niego ogromnej dobroci, przejawiającej się gorącym sercem obejmującym wszystkich. Ideały, w które wierzył, znajdowały odbicie w jego czynach.
Podczas akademii nagrodzono laureatów konkursu wiedzy o św. Janie Kantym oraz wręczono klasom VI-VIII dyplomy i nagrody za przygotowanie i przeprowadzenie gry terenowej „Opowiem Ci o historii Twojego miasta”. 
Tak jak każdego roku, tak i tegoroczne święto szkoły było dla naszej społeczności szkolnej bardzo ważne. Tradycją stało się to, że co roku nasze święto Patrona jest inne, co nie znaczy, że mniej ciekawe. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji tego wyjątkowego dnia. 

                          Organizatorzy 
Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji.