Podsumowanie konkursu ekologicznego

2020-11-17

Podsumowanie konkursu ekologicznego

„Uwalniamy nasze środowisko od zużytych baterii”>>Edycja 2019<<

Zakończył się konkurs ekologiczny ”Uwalniamy nasze środowisko od zużytych baterii” >>Edycja2019<<

W tym roku wzięło w nim udział 28 szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych z terenu powiatu oświęcimskiego.

Konkurs organizowany jest corocznie przez Zakład Usług Komunalnych Sp. z o.o. w Oświęcimiu. Jego celem jest  „wydzielenie ze strumienia odpadów komunalnych odpadu niebezpiecznego dla środowiska jakim są zużyte baterie i akumulatory małogabarytowe oraz szerzenie wiedzy ekologicznej wśród dzieci i młodzieży szkół podstawowych (…)”

Dlaczego to takie ważne?

Zużyte baterie zawierają metale ciężkie, takie jak: ołów, kadm, rtęć, lit. Zużyte baterie zalicza się do odpadów niebezpiecznych. Są one bardzo groźne dla środowiska, jeśli trafią bezpośrednio do kosza na śmieci – dlatego należy je segregować „u źródła”, czyli w domu – trzeba je gromadzić do osobnych pojemników.

„Zbierając baterie nic nie tracimy, a możemy jedynie zyskać” – pisze organizator konkursu, a uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach się pod dym hasłem podpisują. Uczniowie, rodzice i nauczyciele z zaangażowaniem i zrozumieniem gromadzili zużyte baterie. Efekt? – Szkoła Podstawowa nr 1 (579 uczniów) przekazała 230 kg odpadów.

Opiekunem konkursu w szkole była Pani Beata Jarosz. Gratulujemy!

Chociaż czasy są trudne – to przecież nie jest przeszkoda, by zacząć przygotowania do kolejnej edycji konkursu. Gromadźmy zużyte baterie. Nie wyrzucajmy ich do kosza. Dbajmy wspólnie o nasze środowisko. Każdy z nas ma wpływ na to, jaki jest nasz Świat!

Wszystkim, którzy wzięli udział w tegorocznej edycji konkursu – dziękujemy i gratulujemy!

Magdalena Cieślawska