Międzynarodowy Projekt Wymiany Zakładek do Książek

2021-11-27

Jak się okazuje, nie tylko czytanie książek, ale także tworzenie zakładek do książek może być piękną przygodą połączoną z poszerzeniem wiedzy i nawiązaniem międzynarodowych kontaktów. Doświadczyły tego dzieci ze starszej grupy świetlicowej (klasy 2-4) uczestniczące w projekcie International Bookmarks Exchange Project, zainicjowanym przez panie Magdalenę Cieślawską i Dorotę Hałat ze szkolnej biblioteki. Zadaniem uczestników projektu było wykonanie zakładek do książek tematycznie związanych z baśniami i legendami, bo taki motyw przewodni wybrali organizatorzy dla tegorocznej edycji projektu. Z szerokiej oferty polskich baśni i legend wybraliśmy te, które związane są bezpośrednio z naszym regionem, czyli legendę o założeniu miasta Kęty oraz legendę o smoku wawelskim, a ponieważ naszymi partnerami projektu zostały dzieci ze szkoły podstawowej w miejscowości Trofa w Portugalii, postanowiliśmy zapoznać ich również z legendą „Czech, Lech i Rus”, nawiązującą do historii powstania państwa polskiego.

Naszą pracę rozpoczęliśmy od wspólnego przeczytania na zajęciach świetlicowych  wszystkich trzech legend. Następnie – dzięki życzliwości i pomocy pracowników Wydziału Rozwoju w Urzędzie Gminy Kęty oraz pana Łukasza Gieruszczaka, dyrektora  kęckiego Muzeum - zgromadziliśmy materiały potrzebne do wykonania zakładek. Wycinanie i naklejanie ilustracji oraz indywidualne kreatywne dekorowanie zakładek zajęło nam kolejne dwa dni. Pięknie wykonane zakładki przedstawiające z jednej strony najważniejsze zabytki Kęt i Krakowa, a z drugiej -  sceny z poszczególnych legend, zostały udekorowane biało-czerwonymi sznureczkami, zafoliowane i wraz z wypisanymi przez dzieci kartkami z pozdrowieniami z Kęt i broszurami informacyjnymi o naszej gminie, wysłane do Portugalii.

Przesyłkę pocztową poprzedziła wiadomość wysłana przez panią Michalinę Wójcik –koordynatorkę odpowiedzialną za bezpośredni kontakt z portugalską nauczycielką – do której załączone zostały zdjęcia naszej grupy projektowej  podczas pracy nad zakładkami.

Zachęcamy do obejrzenia efektów naszej pracy J

Po otrzymaniu zakładek z Portugalii również niezwłocznie się nimi pochwalimy.

Olga Onyszkiewicz, opiekunka grupy