Irlandia odkryta


2024-04-10

                To już nasza szkolna tradycja – co roku nasi uczniowie w ramach Dnia Kraju Anglojęzycznego odkrywają kraj, gdzie językiem urzędowym jest angielski. Chcemy przez to pokazać naszym wychowankom, że warto uczyć się tego języka, pragniemy przybliżać im historię, kulturę, obyczaje i życie codzienne ludzi mieszkających w danym kraju. Otwiera to przed nimi nowe horyzonty, rozbudza ciekawość świata, pobudza do działania i po prostu uczy w inny niż tradycyjnie pojęty sposób. W tym roku odkrywaliśmy Irlandię.

                Najważniejszym momentem Dnia Irlandzkiego było przedstawienie, podczas którego uczniowie oglądali przyjazd polskiego turysty do Irlandii w Dniu św. Patryka. Spotkał on nowych przyjaciół, którzy w zabawny sposób zapoznali go ze swoimi tradycjami, pokazali najważniejsze i najciekawsze miejsca Szmaragdowej Wyspy, jak nazywa się to piękne miejsce.

Opowiedzieli historię życia św. Patryka, który patronuje Irlandii i obejrzeli o tym zabawną kreskówkę. Przedstawili bogaty świat irlandzkich wróżek i powiedzieli kilka słów o druidach, wytłumaczyli zasady miejscowych sportów (hurling, football galicki i golf irlandzki) i nauczyli naszego turystę podstawowych zasad tańca irlandzkiego. Odważni widzowie sami zatańczyli do kilku taktów tradycyjnych melodii i zgarnęli wielkie brawa. Na koniec wszyscy zaśpiewaliśmy rockową wersję ludowej piosenki „Whisky in the Jar”.

Była też możliwość posłuchania Irlandczyków mówiących po angielsku, których akcent jest bardzo trudny do zrozumienia i zależy od regionu z którego pochodzą. Było to nie lada wyzwanie. Irlandczycy mają też własny język, którym posługuje się obecnie około 1,6 mln mieszkańców Irlandii. Mieliśmy też okazję nauczyć się podstawowych zwrotów i zasad wymowy. I tak „Dzień dobry” to „Maidin mhaith”, „Do widzenia” – „Slán”, „Dziękuję” – „Go rabih maith agat”, a „Lubię cię” to „Is maith liom thu”.

W czasie przerw na szkolnych korytarzach odbywało się malowanie twarzy – można było przyozdobić policzki w barwy narodowe Irlandii, koniczynkę lub symbole kojarzące się z tym pięknym krajem. Druidzi rozdawali uczniom tzw. Irish Blessings – błogosławieństwa irlandzkie oraz horoskop celtycki, w którym data urodzenia odpowiada danemu drzewu. Z „mówiących ścian” można było dowiedzieć się wielu ciekawostek, ważnych faktów i rozmaitych informacji na temat Irlandczyków i ich wyspy.

Nasi uczniowie brali też udział w konkursach tematycznych i artystycznych odbywających się w tym Dniu. A były to: „Irish Factfile” – konkurs z wiedzy ogólnej o Irlandii, „Based on Irish Blessing” – tu należało napisać po angielsku krótką historyjkę opartą na jednym z błogosławieństw irlandzkich,   „Irish Knot” – celem było zaprojektowanie przy pomocy ołówka/ czarnej kredki irlandzkiej plecionki, „My Ireland” – uczniowie tworzyli obrazy przedstawiające ich skojarzenia ze Szmaragdową Wyspą, „Leprechaun’s Hat” -  wykonanie na czas z kolorowego papieru kapelusza jednego z najbardziej znanych skrzatów irlandzkich.

Dzień Irlandzki był dla młodzieży nie tylko dobrą zabawą, ale i okazją do poznania
i nauczenia się czegoś nowego i ciekawego. Mieli oni możliwość spotkania z odmienną kulturą i zwyczajami, stawali w szranki w konkursach i odnosili sukcesy. Mieli taż sposobność sprawdzenia swojej umiejętności posługiwania się językiem angielskim.

Zaangażowanie uczniów biorących czynny udział w Dniu Irlandzkim i jego przygotowaniu było bardzo duże i przyniosło im wiele satysfakcji. Wykazali się oni wieloma talentami i umiejętnościami.

Dla nas największą nagrodą jest pytanie dzieci, kiedy znowu odbędzie się w szkole taki dzień. Wtedy wiemy, że nasza praca ma sens i przynosi oczekiwane efekty 😊

Organizatorki:
nauczycielki j. angielskiego Aleksandra Sroka i Katarzyna Wysogląd