8c na muzealnym, edukacyjnym szlaku w Kętach


2019-10-02

  

         

       Uczniowie klasy 8c wraz z polonistką kontynuują w tym roku szkolnym edukacyjne spotkania -warsztaty w gościnnych progach muzeum im. Aleksandra Kłosińskiego w naszym mieście. Tym razem, zobaczyliśmy wystawę „W cieniu wojny. Okupacja oczami mieszkańców”, której wernisaż odbył się w piątek 13 września.

        Wystawa nawiązuje  do  80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Żołnierze niemieccy wkroczyli do Kęt już 3 września 1939 r., ale o rozpoczęciu konfliktu kęczanie wiedzieli już w dniu jego wybuchu. Kęckie ulice ogarnęła ciemność i wszechogarniająca cisza. I choć działania wojenne w zasadzie ominęły Kęty, uczniowie dowiedzieli się, że  kęczanie mocno zaznaczyli swoją obecność w czasie kampanii wrześniowej. Byli to m.in. jak ppor. Zygmunt Reimschűssel czy płk. Stanisław Królicki, oboje zginęli.

         Muzealnicy tak przygotowali ekspozycję, że uczniowie nieomal spojrzeli w oczy okrutnej okupacyjnej rzeczywistości, w której  mieszkańcy naszego miasta nagle musieli układać na nowo swoje  życie i pracę.Uczniowie wysłuchali również bardzo interesującej prelekcji pani dyrektor muzeum dr Marty Janosz-Tylzy.

       Takie lekcje języka polskiego poszerzają uczniowskie horyzonty i umożliwiają głębsze przeżycie i zrozumienie tych trudnych dla młodych ludzi tematów, podejmowanych na lekcjach. Wystawa ta zachęciła również uczniów do sięgnięcia po lekturę „Kamienie na szaniec” z nadzieją, na jeszcze  lepsze zrozumienie tematyki wojny i okupacji w literaturze polskiej. Dziękujemy pracownikom muzeum za możliwość obejrzenia kolejnej, bardzo interesującej i pouczającej ekspozycji.

Agata Wróbel-Rejman