Wyjazd klas 8 do Auschwitz-Birkenau

2023-05-12

W dniu 12 kwietnia 2023 r. uczniowie klas ósmych wzięli udział w wyjeździe do Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu. Wcześniej na lekcjach nasza młodzież zapoznała się z historią II wojny światowej a teraz mogła zobaczyć miejsce, które od ponad 70. lat jest świadectwem okrutnej zbrodni i przestrogą dla następnych pokoleń.

Refleksje naszych uczniów po wizycie w niemieckim obozie koncentracyjnym:

„ Jest to miejsce, które każdy z nas powinien odwiedzić przynajmniej raz w życiu i zachować w pamięci… . Ta wizyta pozostanie w mojej pamięci na zawsze, ponieważ o pewnych rzeczach nigdy nie wolno nam zapomnieć.”
                                                                                                                        uczennica klasy 8e

„Dla mnie ten wyjazd był bardzo ważny. Mogłam zobaczyć autentyczne miejsce, wcześniej znane mi tylko z opowiadań i książek. My młodzi ludzie możemy oddać hołd pomordowanym, poprzez swoje dobre zachowanie na co dzień i pamięć o dziejach II wojny światowej.”

uczeń klasy 8d

„Gdybym miała możliwość pojechać do tego miejsca jeszcze raz, zrobiłabym to. Zmarłym więźniom życia niestety nie możemy wrócić, ale pamięć o nich jest najważniejszą rzeczą jaką możemy im dać. Dziękuję za możliwość zobaczenia Auschwitz-Birkenau na żywo i zrozumienia tego, ile zła może człowiek wyrządzić drugiemu człowiekowi. Mam nadzieję, że więcej takich miejsc już nie powstanie.”
                                                                                                                         uczennica klasy 8a

„Przez całe przejście towarzyszyło mi niepokojące i dziwne uczucie spowodowane tym, że idę tą samą drogą, którą niegdyś więzieni ludzie i ich oprawcy… . Zabrano ludziom normalne życie. Dzieciom- spokojne, kolorowe dzieciństwo, młodym – dorastanie, doświadczenie miłości, przyjaciół, wszystko co kochali, a starszym – spokojną starość i możliwość oglądania, jak dorastają ich dzieci, wnuki. Dla mnie to najgorszy koszmar, jaki mógłby mnie spotkać. Na samą myśl o tym, łzy napływają do oczu… .”
                                                                                                                        uczennica klasy 8a