Święta majowe w szkolnej świetlicy
Początek maja wiąże się z obchodami ważnych świąt państwowych i właśnie im poświęciliśmy trochę czasu podczas zajęć świetlicowych.
Wspólnie odpowiadaliśmy na pytania, skąd się wzięło Święto Pracy i jakie przywileje mają dzisiaj osoby pracujące dzięki strajkom robotników w Chicago 138 lat temu.
Na Święto Flagi dzieci wykonały piękne biało-czerwone chorągiewki, kolorowały godło państwowe i utrwalały sobie symbolikę polskich barw narodowych.
Święto Konstytucji 3 Maja było okazją do rozmowy na temat znaczenia wydarzeń z 1791 roku dla współczesnych Polaków oraz dlaczego konstytucja jest tak ważna. Dzieci rozwiązywały również rebusy, krzyżówki i łamigłówki utrwalające wiedzę i wykonały piękne kotyliony dla całej rodziny.
W tym roku obchodziliśmy również 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji 9 maja, w Dniu Europy, uczniowie ze starszej grupy świetlicowej wzięli udział w quizie wiedzy o Unii Europejskiej. Pytania nie były łatwe, mimo to uczestnicy świetnie poradzili sobie z udzieleniem odpowiedzi. Po bardzo emocjonującej rywalizacji zwycięzcą został Wiktor z klasy 3a. Drugie miejsce zajęła Daria z klasy 3b, a trzecie miejsce przypadło Dawidowi z klasy 3a. Wszyscy uczestnicy otrzymali drobne nagrody związane z Unią Europejską.
Pozostali uczniowie przy pomocy długopisów 3D wykonali mapę Europy z zaznaczonymi państwami należącymi do UE.
Młodsza grupa natomiast podjęła się pokonania stacji zadaniowych. Na początek każdy z uczniów dostał kartkę z flagą i nazwą danego państwa w języku tego państwa. Zadaniem każdego było odnalezienie plakatu z odpowiednim państwem, pokolorowanie odpowiednio flagi i przyporządkowanie nazwy danego kraju w języku polskim. Następnie, dzięki wykreślance, dzieci poznały kraje należące do UE oraz unijną maskotkę - Syriusza. Uczniowie rozwiązali krzyżówki i rebusy, które wcale nie były łatwe. Wśród najwytrwalszych rozlosowano nagrody. Zajęcia zakończyliśmy pokolorowaniem symboli Unii Europejskiej.
Zachęcamy do obejrzenia galerii zdjęć i podjęcia próby rozwiązania wybranych zadań ;)
