Spotkanie z Kapitanem Żeglugi Wielkiej

2022-10-05

W czwartek, 29 września, w świetlicy szkolnej zawitał niecodzienny gość: Kapitanem Żeglugi Wielkiej - Przemysław Niemczyk. W trakcie ponadgodzinnego spotkania opowiedział uczniom, jak powstają kontenerowce, pokazał zdjęcia suchego doku, maszynowni, mostka kapitańskiego, okrętowej kuchni i marynarskich koi. Uświadomił nam, że kontenerowce to naprawdę duże jednostki osiągające długość nawet 400 metrów. Dla porównania samolot Airbus A 380 ma tylko 73 metry długości, a Wieża Eiffla 324 metry wysokości. Objaśnił również proces wyprowadzania nowo zbudowanego statku z suchego doku oraz sposób załadunku kontenerów na okręt.
Uczniowie z wielkim zainteresowaniem słuchali pana kapitana, przerywając jego opowieść licznymi pytaniami: Czy widział pan wieloryba? Ile osób jest w załodze statku? Czy przeżyła Pan huragan na morzu? Kapitan Niemczyk cierpliwie odpowiadał na wszystkie pytania. Objaśnił również wiele nieznanych dzieciom słów: kajuta (czyli kabina na statku), koja (łóżko marynarza), bulaj (okno na statku), mesa (jadalnia dla marynarzy).
W trakcie spotkania mieliśmy możliwość obejrzenia filmu nakręconego przy wjeździe do portu w San Francisco oraz wiele ciekawych zdjęć. Pan kapitan wysłuchał również bajki „O rybaku i złotej rybce”, którą w ramach Dnia Głośnego Czytania przeczytali dla niego uczniowie świetlicy.

O. Onyszkiewicz