Dzień Poczty Polskiej w świelicy szkolnej

2022-10-27

W tym tygodniu obchodziliśmy w świetlicy szkolnej Dzień Poczty Polskiej. Dzieci z klas pierwszych na podstawie bajki „Przygody Pana Kreseczki – Poczta” poznawały drogę listu i projektowały własne znaczki pocztowe, natomiast uczniowie ze starszej grupy świetlicowej (klasy 2-3) poznali rodzaje przesyłek i ćwiczyli adresowanie kopert, a także wypełniali druki pocztowe, takie jak potwierdzenia nadania listu poleconego oraz paczki. Okazało się, że ta bardzo przydatna w życiu umiejętność sprawia dzieciom nie lada problem.

Zwieńczeniem zajęć było spotkanie z tatą jednej z uczennic, panem Marcinem Juraszkiem, który przez wiele lat był kęckim listonoszem. Nasz gość przekazał nam wiele ciekawych informacji na temat sposobu funkcjonowania poczty oraz specyfiki pracy listonosza.

Dowiedzieliśmy się m.in. w jaki sposób dostarczane są przesyłki do urzędów pocztowych, co to jest „furgon” i co znaczy „ekspedycja”, ilu listonoszy pracuje w Kętach i co należy do ich obowiązków. Usłyszeliśmy także ciekawe historie związane z najbardziej niebezpiecznymi oraz najmilszymi sytuacjami związanymi z pracą listonosza.

Kto wie, może któryś z uczniów zdecyduje się w przyszłości zostać listonoszem…

Olga Onyszkiewicz
Renata Zawarus