Akcja Żonkile w SP nr 1

2023-04-24

W tym roku nasza szkoła przyłączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej „Żonkile”, organizowanej przez Muzeum POLIN w Warszawie w ramach programu "Nie bądź obojętny. 80. rocznica powstania w getcie warszawskim".

Akcji od początku towarzyszy hasło "Łączy nas pamięć", które podkreśla siłę wspólnoty, znaczenie solidarności oraz potrzebę dialogu ponad podziałami.

Pamięć o przeszłości jest jedną z nadrzędnych wartości, które nas jednoczą i nadają nam wspólną tożsamość - niezależnie od światopoglądu, narodowości, wyznania czy sympatii politycznych.

Symbolem akcji jest żółty żonkil.

Nie bez powodu, bowiem ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, Marek Edelman, który przeżył likwidację getta, przez lata pielęgnował pamięć o wydarzeniach z 1943 roku i co roku 19 kwietnia, w rocznicę wybuchu powstania w getcie, przychodził pod Pomnik Bohaterów Getta, by oddać hołd poległym towarzyszom, składając przy pomniku bukiet kwiatów - żółtych żonkili. Wraz z nim przychodziło coraz więcej ludzi z żółtymi kwiatami.

Żółte papierowe żonkile stały się symbolem zbiorowej pamięci.

Uczniowie naszej szkoły wykonali ich ponad 300 sztuk.

19 kwietnia delegacja uczniów świetlicy przeprowadziła w szkole akcję informacyjną na temat idei akcji Żonkile wręczając żółte papierowe kwiaty dyrekcji szkoły, nauczycielom, pracownikom obsługi oraz uczniom na znak, że #ŁączyNasPamięć, Również przeprowadzone w tym tygodniu zajęcia edukacyjne, były jednym ze sposobów zachowania pamięci o ważnym wydarzeniu, które miało miejsce 80 lat temu, w czasie II wojny światowej.