„NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, PRZESTAJE BYĆ NARODEM – STAJE SIĘ JEDYNIE ZBIOREM LUDZI CZASOWO ZAJMUJĄCYCH DANE TERYTORIUM” - RZECZ O TYM JAK „JEDYNKA” 100 LAT NIEPODLEGŁEJ UCZCIŁA

„NARÓD, KTÓRY TRACI PAMIĘĆ, PRZESTAJE BYĆ NARODEM – STAJE SIĘ JEDYNIE ZBIOREM LUDZI CZASOWO ZAJMUJĄCYCH DANE TERYTORIUM”  - RZECZ O TYM JAK „JEDYNKA” 100 LAT NIEPODLEGŁEJ UCZCIŁA

 

To właśnie słowa Józefa Piłsudskiego zainspirowały nas do szczególnego potraktowania 100 -rocznicy odzyskania niepodległości. Było to zadanie niezwykle trudne, bo nie chcieliśmy popaść w banały czy też posługiwać się uproszczoną narracją historyczną. 

Polska na 123 lata zniknęła z mapy Europy i niełatwo było przywrócić jej istnienie. Było to możliwe dzięki wysiłkom milionów Polaków, którzy o Ojczyźnie nie zapomnieli i z własnej państwowości zrezygnować nie chcieli. Pierwsza wojna światowa stworzyła okazję, by sprawa polska na powrót zaistniała. Prusy i Austria zostały pokonane, przez Rosję przewaliła się rewolucja, to stworzyło bardzo korzystną sytuację polityczną dla odrodzenia się państwa polskiego. Ówcześni przywódcy mimo różnic i sporów w kluczowych momentach byli w stanie się porozumieć i wspólnie osiągnąć wymarzony cel, jakim była niepodległość. 11 listopada 1918 roku nie odbyła się jakaś „mityczna bitwa”, której skutkiem było odzyskanie niepodległości. Nie można też odzyskania suwerenności jednemu politykowi przypisać. Niepodległość to składowa wysiłków różnych opcji politycznych a przede wszystkim determinacji milionów Polaków. Niezaprzeczalne są osiągnięcia Józefa Piłsudskiego, który objął władzę w odradzającej się Polsce i którego autorytet sprawił, że podporządkowało się mu większość lokalnych ośrodków władzy. Poprowadził również rodaków do zwycięstwa nad Rosją w 1920 r. Walka o Polskę to nie tylko wysiłek zbrojny, ale również dyplomacja. Wspomnieć należy przywódcę polskiej prawicy Romana Dmowskiego, który przekonał zagranicznych polityków do sprawy polskiej i negocjował kształt granic. Za ojca niepodległości uznać również należy Ignacego Paderewskiego, który do poparcia polskich dążeń przekonał prezydenta USA Woodrowa Wilsona. Odzyskanie niepodległości to również zasługa Ruchu Ludowego, którego przedstawicielem był Wincenty Witos oraz polskich socjalistów reprezentowanych przez Ignacego Daszyńskiego. O Polskę upomnieli się również Ślązacy a powstania istotnie zmieniły polskie granice. Odzyskanie niepodległości było możliwe dzięki współpracy wielu nurtów politycznych i tego, że w latach 1918 – 1920 ich przywódcy potrafili współpracować mimo bardzo istotnych różnic. Ojczyzna to dobro wspólne i nikt nie ma monopolu na patriotyzm. Z okazji 100 – rocznicy odzyskania niepodległości o tym wszystkim postanowiliśmy naszym uczniom opowiedzieć. Jak pisałem, zadanie to niełatwe, ale wszystkim środowiskom, których działania doprowadziły do suwerenności państwa polskiego, należną chwałę oddać trzeba

Starannie przygotowaliśmy się do obchodów i wielkie „świętowanie” rozłożyliśmy na kilka etapów. Jeszcze w ubiegłym roku rozpisaliśmy wraz z Muzeum w Kętach Gminny Konkurs Historyczny „Tak żyć, jak żyłem, warto było… Pobyt I Brygady Legionów w Kętach – Kęty przystanek na drodze ku niepodległości” o Puchar Burmistrza Gminy Kęty. Konkurs odbył się 30 października 2018 r. a uroczysta gala połączona z wręczeniem nagród miała miejsce 9 listopada 2018 r. w czasie szkolnych obchodów 100 - rocznicy odzyskania niepodległości. Poziom wiedzy uczestników szczerze nam zaimponował i z dumą gościliśmy uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Kętach oraz Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bulowicach, którzy zajęli drużynowo II i III miejsce. Uczeń z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Kętach zdobył II miejsce w kategorii indywidualnej. Szczerze gratulujemy. Nieskromnie dodam, że zwycięzcami w kategorii indywidualnej i drużynowej, zdobywając Puchar Burmistrza Gminy Kęty, zostali uczniowie naszej szkoły. Wspomnę tylko, że konkurs Decyzją Pełnomocnika Rządu do spraw Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej Ministra Jarosława Sellina, uzyskał zgodę na korzystanie z identyfikacji wizualnej Programu Wieloletniego „Niepodległa”, tym bardziej gratulujemy laureatom.

Zorganizowaliśmy również Gminny Konkurs Plastyczny „Barwy Niepodległości – Józef Piłsudski widziany oczami dziecka” pod patronatem Burmistrza Gminy Kęty. Komisja konkursowa stanęła przed niezwykle trudnym wyborem, bowiem poziom prac zachwycał. Po długich konsultacjach udało się wyłonić zwycięzców: I i III miejsce zajęli uczniowie naszej szkoły a II miejsce uczennica z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bulowicach.  Wyróżniono również prace uczniów z Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Bulowicach, Szkoły Podstawowej w Nowej Wsi, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego w Łękach, Zespołu Szkolno – Przedszkolnego nr 3 w Kętach oraz naszej szkoły.

Puchar i nagrody wręczyli Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar, Dyrektor Muzeum w Kętach Pani Marta Tylza – Janosz oraz Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 1 w Kętach Pani Ewa Sedeńko.

„NARÓD, KTÓRY NIE SZANUJE SWEJ PRZESZŁOŚCI NIE ZASŁUGUJE NA SZACUNEK TERAŹNIEJSZOŚCI I NIE MA PRAWA DO PRZYSZŁOŚCI”  - JÓZEF PIŁSUDSKI

31 października 2018 r. w naszej szkole zorganizowaliśmy warsztaty historyczne poświęcone tematyce niepodległościowej. Dr Andrzej Małysa z kęckiego muzeum wygłosił wykład na temat „Drogi do niepodległości. Kęty miejscem pobytu I Brygady Legionów w Kętach.” Uczniowie klas siódmych i ósmych wysłuchali pasjonującego wykładu wzbogaconego prezentacją multimedialną w znacznej mierze poświęconą pobytowi Marszałka i Legionistów w Kętach. Bardzo dziękujemy dyrekcji Muzeum w Kętach za udostępnienie repliki munduru legionowego, który kolejny już raz przez kilka dni był eksponowany w naszej szkole. Niezwykle cenne były to zajęcia, bo by własną historię szanować, to wprzódy trzeba ją znać.  Pan Andrzej po raz kolejny zachwycił uczniów zarówno poziomem wiedzy historycznej jak i sposobem jej prezentowania. Chapeau bas dla kęckich muzealników.

 

KĘCKA „JEDYNKA” SADZI DĄB NIEPODLEGŁOŚCI

Nasza szkoła przyłączyła się do ciekawej inicjatywy kęckich samorządowców, którzy z okazji 100 – rocznicy odzyskania niepodległości postanowili posadzić te szlachetne drzewa w dzielnicach Miasta Kęty i we wszystkich sołectwach gminy. To symboliczna i wymowna akcja. Mamy nadzieję, że drzewo, które zasadzili Burmistrz Gminy Kęty Krzysztof Jan Klęczar i pani dyrektor Ewa Sedeńko wraz z uczniami przetrwa wieki. Prastary dąb Bartek ma około 700 lat i tyluż lat życzmy Polsce i drzewu, które zasadziliśmy w dniu 8 listopada 2018 r.

„MÓJ PIERWSZY ZESZYT”

Z okazji stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości Instytut Pamięci Narodowej przygotował dla pierwszoklasistów w całym kraju specjalny prezent – ołówki i zeszyty z wizerunkami Ojców Niepodległości. Wielką radość sprawił autorowi niniejszego tekstu fakt, iż kęcka „Jedynka” otrzymała pakiet zeszytów z wizerunkiem „Ziuka”, czyli Józefa Piłsudskiego. W zasadzie nie mogło być inaczej z uwagi na 5-tygodniowy pobyt I Brygady w Kętach i potwierdzony pobyt Piłsudskiego w naszej szkole, w której w czasie odpoczynku Brygady w Kętach znajdował się wojskowy szpital. Te zeszyty niech będą dobrą wróżbą, bo jak się zeszyt z Marszałkiem dostaje to naukę wypada zacząć z wysokiego „C”. Może to tylko zeszyt, ale został osobiście wręczony przez panią dyrektor i wicedyrektor szkoły, co znacznie zwiększyło jego wagę. Aż strach pomyśleć, jak taki „ciężar” do domu nasze pierwszaki poniosły. Reasumując, może mała rzecz, ale sprawiła dzieciakom sporo radości.

 

„REKORD DLA NIEPODLEGŁEJ”

9 listopada 2018 r. o godz. 11.11 wszyscy uczniowie i nauczyciele naszej szkoły wspólnie odśpiewali 4 zwrotki narodowego hymnu. Śpiew słychać było na wszystkich piętrach, we wszystkich salach budynku szkolnego. Przerwano na kilka minut akademię z okazji 100 - lecia odzyskania niepodległości, by wszyscy mogli się do bicia rekordu dla niepodległej przyłączyć. Dodam tylko, że w tym śpiewaniu patriotycznych pieśni mamy już pewne doświadczenie, jako że 2 października 2018 r. nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskim konkursie „Do Hymnu”. A jak wypadło samo śpiewanie? To trudno wręcz opisać. Uczniowie w galowych strojach, niepodległościowe kotyliony i serca w barwach narodowych wpięte w klapy marynarek czy naklejone na białe koszule, na twarzach patriotyczne makijaże, dzieciaki wyprężone na baczność z przejęciem i pasją śpiewające zwrotki hymnu. Serce rośnie i powodów do dumy, co niemiara.

 

BIAŁO – CZERWONA „JEDYNKA”-  FINAŁ SZKOLNYCH OBCHODÓW 100 - LECIA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Biało – czerwona „Jedynka” w tym wypadku to nie przenośnia. Korytarze przyozdobiło setki plakatów i ulotek patriotycznych. Na ścianach pojawiły się biało – czerwone liście. Na II piętrze przygotowana została kilkumetrowa karta urodzinowa w barwach narodowych, na których uczniowie mogli składać życzenia ukochanej Ojczyźnie. Wszyscy uczniowie i nauczyciele otrzymali okolicznościowe biało – czerwone serca z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego i życzeniami kolejnych 100 lat dla Ojczyzny. Zorganizowaliśmy kilka punktów makijażu patriotycznego tak, że po kilku godzinach w szkole zrobiło się biało – czerwono. Proszę wybaczyć, że tak to ujmę, ale miłość do Ojczyzny nasze dzieciaki miały wypisane na twarzy i w przenośni i dosłownie. W akcję składania życzeń żywo włączyli się nauczyciele, na szkolnych korytarzach pojawiło się dziś sporo służb mundurowych, czyli harcerze.  W porozumieniu z drużynową 22 pdh "Sokoły" ustaliliśmy, iż w dniu 9 listopada 2018r. uczniowie należący do drużyny zjawią się w szkole w mundurach. Stanowili asystę sztandaru w czasie szkolnych akademii a także pełnili wartę podczas akcji „Złóż życzenia Polsce”.

Przygotowaliśmy okolicznościową gazetkę poświęconą 100 – rocznicy odzyskania niepodległości, w której omówiono najważniejsze fakty historyczne. Opisano „ojców niepodległości” a kilka wersów poświęciliśmy wyjaśnieniu, jak do tego doszło, jak to się udało i komu to zawdzięczamy. Ważna to publikacja, bowiem pojawiły się w niej postacie Józefa Piłsudskiego, Romana Dmowskiego, Ignacego Paderewskiego, Wincentego Witosa, Ignacego Daszyńskiego, Wojciecha Korfantego.  Oczywiście treść ulotki korespondowała z tematyką akademii, którą zorganizowaliśmy. Ulotkę otrzymali wszyscy uczniowie klas IV – VIII szkoły podstawowej i III gimnazjum. Z kolei dla najmłodszych uczniów naszej szkoły przygotowaliśmy podstawowe fakty o osobie Marszałka, patriotyczną kolorowankę i pełne humoru opowiadanie o „superbohaterze” Piłsudskim, Kasztance i psie o imieniu Pies, którego tak lubił „Dziadek”.

Wszyscy uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akademiach, a było ich aż pięć. Przygotowaliśmy trzy różne programy dla różnych grup wiekowych. Wszystkie były o historii, o patriotyzmie, o miłości do Ojczyzny, ale opowiadały o tym w różny sposób. Uczniowie starszych klas wysłuchali patriotycznych pieśni, krótkich esejów historycznych, obejrzeli krótką inscenizację, a młodsze dzieciaki wspólnie z nauczycielami i prowadzącymi śpiewały „Jestem Polką i Polakiem”, czy recytowały „Kto ty jesteś? Polak mały”. Wszystkie były o Ojczyźnie, z tym, że jedne pełne dumy, refleksji i troski o przyszłość ukochanej Polski a te dla najmłodszych i przedszkolaków pełne radości, uśmiechu i dumy z tego, że ta Polska taka piękna i wspaniała. Wspomniałem o przedszkolakach, bowiem zdecydowaliśmy się zaprosić na uroczystości dzieci z przedszkola, które mieści się w budynku naszej szkoły.  

Proszę mi wierzyć, widok setek dzieciaków z dumą machających biało – czerwonymi flagami sprawił, że o przyszłość ukochanej Ojczyzny możemy być spokojni. Trudno opisać, co się w „Jedynce” działo 9 listopada 2018 r. Najkrócej można to ująć w „biało – czerwone szaleństwo”. Patriotyzmu w tym wszystkim było sporo, jeszcze więcej dumy, a najwięcej radości z tego, że jesteśmy Polakami, mamy niepodległą i ma już 100 lat.

Dumą napawa fakt, iż nasi uczniowie wystąpią w uroczystej gali „Wojenko, wojenko… Kęckie drogi do Niepodległej”, która odbędzie się w sali widowiskowej Domu Kultury w Kętach. Nasi uczniowie przygotowali na tę okazję symboliczne 100 ulotek poświęconych 100 - rocznicy odzyskania niepodległości, które zostaną rozdane uczestnikom uroczystości.

Bardzo dziękujemy wszystkich nauczycielom, którzy włączyli się w organizację obchodów 100 – lecia odzyskania niepodległości, ale przede wszystkim dziękujemy uczniom. Byliście wspaniali i egzamin z patriotyzmu zdaliście na szóstkę.

Zapraszamy na fotorelację.                                                                                      R.T.

 


Script logo